Světová námořní rada (WSC) zveřejnila nový výzkum, který ukazuje, že pro splnění cílů EU pro rok 2030 by mohla být k dispozici plavidla schopná využívat obnovitelné zdroje i obnovitelná paliva, ale že hlavní překážkou pro uskutečnění dekarbonizace je cenový rozdíl mezi fosilními a obnovitelnými palivy.

První zpráva „WSC o dekarbonizaci lodní dopravy v EU – Může EU podpořit dekarbonizaci lodní dopravy?“ – která byla představena na Evropském summitu o námořní dopravě 2025 v Bruselu, poskytuje komplexní analýzu přechodu lodní dopravy na obnovitelná paliva v EU. Zpráva konstatuje, že ačkoli počet plavidel schopných využívat obnovitelná paliva roste a dostupnost paliva se zlepšuje, hlavní překážkou rozsáhlé výroby a širokého rozšíření zůstává cena.

„Investice do nových kontejnerových lodí a dopravních lodí se zrychlují,“ řekl Joe Kramek, prezident a generální ředitel Světové rady pro námořní dopravu. „V současné době je již přibližně 200 liniových plavidel schopno provozu na obnovitelné palivo, přičemž do roku 2030 se na vodu dostane dalších 700 plavidel. Aby však tyto lodě využily svůj potenciál pro snížení emisí skleníkových plynů, musí být obnovitelná paliva dostupná a komerčně životaschopná.“

„Někoho možná překvapí, když se dočte, že dodávky obnovitelných paliv, zejména v Evropě, již nejsou hypotetické, ale že jsou na cestě stát se realitou.“

„Avšak vzhledem k tomu, že cena bio-metanu je o 169 % vyšší než cena fosilního LNG, cena bio-metanolu je o 469 % vyšší než cena VLSFO a cena e-metanolu je o 626 % vyšší, zůstanou tato paliva bez cílených regulačních opatření komerčně neživotaschopná.“

„Dopravci a dodavatelé paliv jsou zjevně odhodláni a investují do plavidel a výroby paliv v očekávání regulace, což dává lodní dopravě možnost dosáhnout cíle dekarbonizace do roku 2050 a cílů do roku 2030. Abychom zůstali na správné cestě a skutečně dosáhli cíle čisté nuly, spoléháme na to, že regulační orgány projeví stejné odhodlání při zavádění účinných opatření, která umožní obnovitelným námořním palivům konkurovat fosilním palivům,“ dodal Joe Kramek.

Klíčová zjištění:
– Předpokládaná poptávka po palivech do roku 2030: Celosvětová objednaná plavidla budou vyžadovat 14,4 milionu tun ropného ekvivalentu (Mtoe) metanu, 7 Mtoe metanolu a 0,7 Mtoe amoniaku.
– Výroba obnovitelných paliv v EU: Výroba obnovitelných paliv v EU sice roste, ale stále není jasné, kolik z ní bude určeno pro lodní použití.
– Potenciál dodávek obnovitelných paliv: Optimistické prognózy naznačují dostatečnou nabídku pro splnění dekarbonizačních cílů FuelEU do roku 2030, ale komerční životaschopnost závisí na regulaci, která zmenší rozdíl v nákladech mezi fosilními a obnovitelnými palivy.
– Nákladová bariéra:
o Biometan: o 169 % dražší než fosilní LNG.
o Biometanol: o 469 % dražší než topný olej s velmi nízkým obsahem síry (VLSFO).
o E-metan: o 560 % dražší než VLSFO.
o E-metanol: o 626 % dražší než VLSFO.
Vzhledem k tomu, že Mezinárodní námořní organizace (IMO) bude příští měsíc jednat o globálních normách pro paliva způsobující skleníkové plyny a o cenových mechanismech, zdůrazňuje MS zásadní roli EU při vytváření ambiciózních předpisů, které by měly překlenout cenové rozdíly.

Zpráva doporučuje, aby EU:
– sladila regionální politiky s globálními předpisy, aby zajistila spravedlivou hospodářskou soutěž a zabránila narušení trhu.
– Zavést normy pro pohonné hmoty založené na výkonnosti, které budou odrážet skutečné snížení emisí.
– Zavést skutečný mechanismus stanovování cen skleníkových plynů, který by financoval model „náklady za rozdíl“, jenž by motivoval k zavádění paliv z obnovitelných zdrojů a byl by případně financován z výnosů systému obchodování s emisemi.
– Zavést systémy certifikace paliv, které zajistí globální dodávky skutečně obnovitelných lodních paliv.
„Přechod od fosilních paliv k obnovitelné energii, která pohání motor světového obchodu, bude trvat dlouho a vyžádá si obrovské investice. Začínáme dobře a díky ambiciózní regulaci můžeme společně postupovat tak, abychom zajistili, že splníme potřeby našeho klimatu a zároveň zachováme obchodní udržitelnost.“ Joe Kramek dodal.

Zdroj: