Rozpočet na příští rok musí počítat s přípravou dopravní infrastruktury pro Jadernou elektrárnu Dukovany, na dostavbu nových bloků vysoké sumy zatím nutné nebudou. Novinářům to na konferenci Česko na křižovatce III, která letos nese podtitul Evropa na křižovatce, řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle něj by se měly v rozpočtu navýšit peníze z národních zdrojů do české infrastruktury jako takové.

Pro zajištění ekonomického rozvoje je podle Kupky potřeba kromě energetiky a obranyschopnosti investovat také do výstavby dálnic a železnic. „Co se týče samotné dopravní infrastruktury, tak ta zůstává prioritou, protože je v tuto chvíli rozestavěno více než 200 kilometrů dálničních úseků a mají přibýt další tak, abychom zvládli naplnit vizi. Tady to bude znamenat navýšení národních prostředků do národní infrastruktury,“ řekl Kupka. Ministr bude chtít získat peníze na přípravu dalších dálničních a železničních projektů.

„Samozřejmě musíme dál investovat do energetiky. Bude to znamenat co nejrychlejší zahájení výstavby Dukovan, tam ale ještě v příštím roce významné finanční prostředky pravděpodobně směřovat nebudou muset, s výjimkou přípravy dopravní infrastruktury. Protože na tom i v případě návozových tras pro Dukovany pracujeme a počítáme i s financemi pro okolní kraje,“ řekl Kupka. Stavba nových jaderných bloků v Dukovanech by měla být dosud největší tuzemskou zakázkou. První blok by měl být hotový v roce 2036.

Vláda se podle Kupky bude snažit udržet na příští rok odpovědnou rozpočtovou politiku státu. Připomněl ale také, že některé ostatní evropské státy uvolňují rozpočtová pravidla tak, aby navýšení prostředků na obranu mohly využít díky zvýšení deficitu. Ministerstvo financí ve své prognóze z dubna uvedlo, že deficit českých veřejných financí by letos měl být stejně jako v loňského roce 2,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP). V příštím roce pak klesne na dvě procenta HDP. Celkové zadlužení veřejného sektoru by letos mělo vzrůst na 44,5 procenta HDP z loňských 43,6 procenta HDP.

Smlouva s korejskou společností KHNP o stavbě dvou nových bloků má být podepsána v tomto čtvrtletí. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. V příštích třech až pěti letech by ČEZ měl podle rozhodnutí vlády s Korejci jednat také o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Formální jednání s Evropskou komisí o způsobu financování stavby podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) začnou po podpisu smlouvy, neformální konzultace se už konají.

Zdroj: ČTK