Liberec má na zimní údržbu připraveno 45 milionů korun. Jde o obdobnou částku, jakou radnice zaplatila za minulou zimu, která byla nejdražší za posledních 12 let. Sjízdnost silnic a chodníků musí město zajistit od listopadu, podle náměstka primátora Adama Lenerta (ANO) už proto začali s přípravou techniky využívanou při zimní údržbě.

„V technických službách začíná přezbrojování části techniky tak, aby když by přišly první mrazy, a venku to tak i vypadá, tak aby byli schopní vyjet alespoň s prvními solicími vozy,“ řekl náměstek.

Liberecké technické služby (TSML) budou v nadcházející zimě udržovat ve stotisícovém městě přes 405 kilometrů silnic, což je zhruba tolik jako při minulé zimě. Starat se budou i téměř o 166 kilometrů chodníků, 351 přechodů pro chodce, 346 autobusových a tramvajových zastávek a skoro 66.000 metrů čtverečních parkovišť.

Pro údržbu městských komunikací v zimě budou mít technické služby k dispozici stejně jako o minulé zimě 123 svých lidí a pro kalamitní stavy mají navíc nasmlouvané externí firmy. Pro běžnou údržbu silnic a chodníků TSML využijí 15 velkých a 18 malých posypových vozů s radlicí, jedno speciální vozidlo se sněhovou frézou, 17 malotraktorů s radlicí či tři traktory.

Zima v Liberci přijde městskou kasu v průměru na 40 milionů korun, loňská patřila k nejdražším, když si vyžádala 45,7 milionu korun. Před tím naposledy dražší byla na přelomu let 2012/2013, tehdy za ni radnice zaplatila 50,4 milionu korun. Při minulé zimě technické služby na posyp potřebovaly 2378 tun soli, 363.000 litrů solanky, 1932 tun posypové drti a 131 metrů krychlových ekogritu, což je inertní posypový materiál bez chemických příměsí.

Do letošní zimy jdou technické služby s novou halou na uskladnění soli, neboť předchozí „sežrala“ sůl. Výstavba nové haly stála přes 41 milionů korun a vejde se do ní až 6500 tun soli, což bezpečně stačí i pro nejhorší zimy z pohledu povětrnostních podmínek.

Zdroj: ČTK