Aero Vodochody jedná s Ghanou o dodávce šesti letounů L-39NG, hodnota tendru činí téměř tři miliardy korun. Závazná smlouva ještě není uzavřená, ale ghanský parlament už nákup schválil, uvedl dnes web Seznam Zprávy. Mluvčí Aera Vodochody Tobiáš Tvrdík na dotaz ČTK ohledně možného termínu podpisu smlouvy odpověděl, že jej společnost zatím nebude specifikovat. Aero letos uzavřelo kontrakt na dodání 12 letounů do Vietnamu, už dříve zájem projevil například také Senegal či Maďarsko.

„Můžeme potvrdit, že dlouhodobě jednáme s Ghanou o dodávce šesti letounů L-39NG ve vyzbrojené verzi. Schválením nákupu letounů parlamentem jsme o krok blíže k podpisu závazné smlouvy a možnosti navázat na naše dlouholeté partnerství v této africké zemi,“ řekl webu Seznam Zprávy Tvrdík.

L-39NG je cvičný proudový letoun, který může plnit i roli lehkého bitevníku. Ghanská média v souvislosti s nákupem letounů poznamenala, že jsou pro zemi potřebné i kvůli rostoucí aktivitě pirátů v Guinejském zálivu.

Aero očekává v příštích letech postupný růst produkce nejprve na 12 a později až na 24 letounů L-39NG ročně. V nejbližším roce by se také mělo rozhodovat o nákupu L-39NG pro českou armádu.

Zaměstnanci Aera Vodochody donedávna působili v Etiopii, kde spravovali letouny armády. V zemi se během posledního roku zhoršila bezpečnostní situace kvůli bojům mezi tigrajskými povstalci a vládními silami. „Momentálně nemáme v Etiopii žádné naše zaměstnance. Situaci v zemi ale samozřejmě velmi intenzivně sledujeme,“ uvedl na dotaz ČTK Tvrdík.

Většinový podíl v Aeru Vodochody patří od letošního září společnosti HSC Aerojet, v níž má většinu maďarský finančník Szalay-Bobrovniczky. Menší podíl vlastní česká skupina Omnipol.

 

Zdroj : ČTK