Kanadská letecká společnost Air Canada po stávce palubního personálu obnoví lety. Stalo se tak po zásahu vlády v Ottawě, která nařídila, aby byl spor mezi vedením aerolinek a stávkujícími vyřešen prostřednictvím nezávislého arbitrážního soudu. S odkazem na sdělení dopravce o tom informují tiskové agentury.

Air Canada je největší leteckou společností v Kanadě. Denně přepraví kolem 130.000 cestujících a létá do 180 měst po celém světě. Firma podle agentury AFP už dříve uvedla, že všechny lety budou až do dnešního odpoledne zrušeny. Celkově firma kvůli stávce zrušila na 700 spojů včetně dvou letů mezi Prahou a Torontem. Na 100.000 cestujících muselo hledat náhradní přepravu nebo zůstat na místě.

Ministryně práce Patty Hajduová v sobotu uvedla, že požádala nezávislou radu pro vztahy v průmyslu CIRB, aby oběma stranám nařídila závaznou arbitráž a okamžité ukončení stávky. Dokončení tohoto procesu podle ní může trvat 24 až 48 hodin. Společnost Air Canada uvedla, že plné obnovení provozu pak potrvá zhruba týden.

CIRB dnes podle agentury Reuters žádosti kanadské vlády o ukončení stávky vyhověla a nařídila veškerému palubnímu personálu, aby se do dnešních 20:00 SELČ vrátil do práce.

„Toto rozhodnutí se mi nepřijímalo snadno, ale potenciál okamžitého negativního dopadu na Kanaďany a naši ekonomiku je zkrátka příliš velký,“ řekla Hajduová.

O přesun sporu k závazné arbitráži požádaly vládu v Ottawě samy aerolinky. Naopak odbory požadovaly řešení vyjednané s vedením Air Canada, protože arbitráž podle nich zmírní tlak na leteckou společnost.

Zdroj: ČTK