DPP

Americká nízkonákladová letecká společnost Allegiant uzavřela s americkým strojírenským koncernem Boeing dohodu o koupi 50 letadel 737 MAX. Oznámila to dnes firma ve své tiskové zprávě. Dodala, že součástí dohody je opce na nákup dalších 50 letadel. V současnosti přitom Allegiant podle listu The Wall Street Journal využívá výhradně letadla evropského výrobce Airbus.

Katalogová cena 50 objednaných letadel 737 MAX podle agentury Reuters činí zhruba 5,5 miliardy dolarů (téměř 120 miliard Kč). První letadla by měl Boeing firmě Allegiant dodat v roce 2023.

Společnost Allegiant nyní podobně jako další letecké firmy těží z oživování letecké dopravy z útlumu, který způsobila pandemie nemoci covid-19. „Dohoda s Boeingem umožní Allegiantu nahradit letadla, která mají být poslána do výslužby, a zároveň rozšířit letecký park,“ uvedly aerolinky.

Provoz letadel Boeing 737 MAX byl na jaře 2019 po celém světě přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) zákaz provozu těchto letadel zrušil předloni v listopadu.

 

Zdroj : ČTK