Kvůli problémům se šířením covidu-19 aerolinky po celém světě dál hromadně ruší lety. Podle webu FlightAware bylo zatím odvoláno asi 6000 letů, které se měly uskutečnit od pátku do dneška. Tisíce dalších leteckých spojů byly zpožděny. Vánoční svátky přitom bývají jedním z nejrušnějších období na letištích v roce, podotkla agentura AP.

Podle internetové stránky FlightAware bylo v sobotu (do půlnoci SEČ) zrušeno přes 2700 letů a v pátek asi 2400 spojů. Web přitom počítá s již zhruba 950 zrušenými lety během dneška. V pátek pak bylo zaznamenáno asi 11.000 zpoždění.

Dopravci Lufthansa, Delta nebo například United Airlines musely odvolat lety kvůli tomu, že jejich piloti a členové palubního personálu jsou v karanténě poté, co byli v kontaktu s někým nakaženým koronavirem. Americká společnost United Airlines musela v pátek a sobotu zrušit asi desetinu svých plánovaných letů, povšimla si agentura AFP.

„Nárůst počtu případů (koronavirové varianty) omikron po celé zemi měl tento týden přímý dopad na naše posádky a další zaměstnance, kteří řídí náš provoz,“ uvedla podle AFP United Airlines. Společnost zároveň sdělila, že pro cestující, kterých se tyto výpadky dotknou, se pokusí nalézt řešení.

 

Zdroj : ČTK