DPP

Evropský výrobce letadel Airbus loni zvýšil hrubý zisk EBIT bez mimořádných položek o 185 procent na 4,86 miliardy eur (118,6 miliardy Kč). K lepšímu hospodaření přispělo částečné zotavení dodávek letadel a vyšší zisky v segmentu obrany a dodaných vrtulníků. Firma očekává, že letos dodá více letadel a zvýší i zisk. Po dvou pandemických letech také obnoví výplatu dividend, oznámila dnes ve zprávě o hospodaření.

Tržby firma zvýšila o čtyři procenta na 52,15 miliardy eur. Za čtvrté čtvrtletí vykázal Airbus očištěný zisk EBIT 1,5 miliardy eur a tržby bezmála 17 miliard eur. V obou ohledech firma za čtvrtletí překonala odhady analytiků.

Loni Airbus dodal na trh 611 letadel, což je o osm procent více než v roce předchozím. Letos jich plánuje dodat 720. Airbus také potvrdil, že plánuje zvýšit výrobu své nejprodávanější rodiny letadel A320neo.

Největší evropská letecká skupina také obnoví dividendy, navrhne vyplatit 1,5 eura na akcii. Čistý zisk za loňský rok vystoupil na rekordních 4,2 miliardy eur, k čemuž přispělo zastavení výroby superjumba A380 a zrušení některých pandemických poplatků.

Společnost loni zvýšila objem čisté hotovosti o 75 procent na 7,6 miliardy eur. Před pandemií covidu-19 objem hotovosti činil 12,5 miliardy eur.

Zdroj : ČTK