České dráhy (ČD) letos postupně převezmou do svého vozového parku deset nových lokomotiv Vectron. Ty si firma pronajímá od leasingové společnosti RSL. První ze strojů dráhy převzaly v úterý. Dnes o tom informoval státní dopravce, finanční stránku dohody nesdělil. ČD v současnosti vybírají také dodavatele elektrických lokomotiv.

„Letos pronajaté lokomotivy doplní elektrické lokomotivy ostatních řad na různých vnitrostátních a mezinárodních linkách a pomohou nám překlenout vyšší počet odstavených lokomotiv v důsledku přechodu na nový standard údržby ECM (evropský údržbový řád) a období instalace ETCS (evropský zabezpečovací systém),“ řekl člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Dráhy uzavřely s leasingovou firmou rámcový kontrakt na pronájem až 50 lokomotiv. Dopravce zatím letos počítá s převzetím deseti Vectronů, které budou dostávat postupně. Poslední z nich by měly dráhy převzít v říjnu.

Stroje jsou určené pro provoz v České republice, Maďarsku, Německu, Polsku, Rakousku a na Slovensku na několika trakčních soustavách. Podle dopravce jsou také vybaveny zabezpečovacím systémem ETCS a radiovou komunikací GSM-R a jejich maximální rychlost je 200 km/h.

České dráhy v současnosti provozují 17 lokomotiv Vectron od leasingových společností ELL a RSL, další jednu lokomotivu dopravce vlastní. Stroje jezdí především na linkách Praha – Berlín – Hamburk/Kiel a Slovácký expres v úseku Praha – Staré Město u Uherského Hradiště. Typ lokomotivy Siemens Vectron provozuje také dceřiná společnost ČD Cargo a v rámci mezistátní dopravy.

Dopravce v současnosti vybírá také dodavatele elektrických lokomotiv, které si chce pořídit přímo do svého vozidlového parku. Cílem tendrů jsou rámcové kontrakty na dodávku až 90 lokomotiv pro rychlost 200 km/h a až 50 lokomotiv pro rychlost 230 km/h.

Zdroj : ČTK