[quote]Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries loni utržil téměř 2,282 miliardy korun, zhruba o 298,5 milionu korun více než v roce 2019. Firma loni dodala zákazníkům 15 letadel. Předloni podnik vyvezl 13 letadel. Většina letounů směřovala na ruský trh, který je pro firmu stěžejní. Loňský zisk společnosti přesáhl 271 milionů korun, o rok dříve byl zhruba 133,3 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy založené ve Sbírce listin.[/quote]

Podnik loni pokračoval především v prodeji letounů ruské společnosti Uralský závod civilního letectví (UZGA). Do Ruska směřovalo v součtu 13 letounů. Další dva letouny L 410 v takzvané patrolovací verzi dodala loni firma podle generální ředitelky Ilony Plškové polské pohraniční stráži. Jejich vývoj trval dva roky, v nabídce podniku jsou novinkou. „Hlídkové verze jsou vybavené nejmodernější vyhledávací s sledovací technikou, která umožňuje střežit pohyb na pevnině, moři i ve vzduchu. S touto modifikací máme nyní velké plány. Šance na uplatnění se rýsují jak na unijním, tak na celosvětovém trhu,“ uvedla Plšková.

Společnost loni vyrobila 15 letadel, jednalo se o 14 letounů L 410 UVP-E20 a jeden letoun L 410 NG, tedy nové generace. Modernizovaný letoun zvládne zdolat téměř dvojnásobnou vzdálenost než starší verze bez nutnosti tankování. Uveze až 19 pasažérů, případně přes dvě tuny nákladu. Původně plánovala firma loni vyrobit 17 letounů, kvůli pandemii koronaviru ale výrobu rozvolnila. V polovině roku chyběla podle Plškové v dílnách zhruba pětina zaměstnanců. Podnik také snížil plánované investice ze 170 na 90 milionů korun.

Kromě výroby letounů se společnost věnuje i jejich údržbě. Loni dokončila revizi a údržbu pěti letounů, dalších pět měla rozpracováno. Firma je též provozovatelem neveřejného mezinárodního letiště Kunovice. Ke konci loňského roku pracovalo v Aircraft Industries 1085 zaměstnanců, meziročně o 22 méně. Firma má zavedené učňovské praxe a stipendijní program, pravidelně přijímá absolventy Střední školy letecké v Kunovicích, se kterou se podílí na výchově a výuce žáků.

Letos chce podnik podle nedávného vyjádření Plškové pro ČTK vyrobit 13 letadel. Pro firmu nadále zůstává klíčový export do Ruska, přičemž generální ředitelka věří, že diplomatická roztržka mezi Českou republikou a Ruskem způsobená kauzou Vrbětice chod firmy neovlivní. „Máme na lince letadla pro Rusko, ale jestli některé poletí někam jinam, to se vždycky uvidí v pololetí. Protože letadlo se vyrábí rok,“ řekla Plšková.

Aircraft Industries je největším českým výrobcem civilní letecké techniky. Navazuje na více než osmdesátiletou tradici letecké výroby v Kunovicích. Hlavním produktem leteckého závodu jsou dvoumotorové turbovrtulové letouny řady L 410, kterých bylo vyrobeno a do celého světa dodáno více než 1200. Téměř třetina z nich je podle údajů podniku stále v provozu. Základní kapitál firmy je 112 milionů korun, jejím stoprocentním vlastníkem je ruská společnost OSTOV.

 

Zdroj : ČTK