Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 2,6 procenta po poklesu o 0,6 procenta ve druhém kvartálu. V předběžné zprávě to oznámilo americké ministerstvo obchodu. Největší ekonomika světa se tak vrátila k růstu po dvou čtvrtletích poklesu za sebou. V prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 1,6 procenta.

Růst v období od července do konce září překonal očekávání analytiků, kteří jeho tempo v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 2,4 procenta. Americké hospodářství se nicméně nadále potýká s negativními důsledky vysoké inflace a růstu úrokových sazeb.

Americká centrální banka (Fed) se nyní pomocí zpřísňování měnové politiky snaží dostat inflaci pod kontrolu. Předpokládá se, že příští týden Fed opět zvýší základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Zvyšování úroků pomáhá brzdit inflaci, obvykle však má negativní vliv na hospodářskou aktivitu.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v září už třetí měsíc za sebou zpomalilo a míra inflace klesla na 8,2 procenta ze srpnové hodnoty 8,3 procenta. V červnu se inflace vyšplhala na čtyřicetileté maximum 9,1 procenta.

Šéf Fedu Jerome Powell už dříve varoval, že přísná měnová politika nutná k potlačení vysoké inflace bude americké domácnosti i podniky bolet. Její dopady se podle něj projeví vyšší nezaměstnaností a možná i hospodářskou recesí.

Vyšší úrokové sazby mají negativní vliv na spotřebitelské výdaje, které v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity. Ve třetím čtvrtletí růst spotřebitelských výdajů zpomalil na 1,4 procenta ze dvou procent ve druhém kvartálu.

Zdroj : ČTK