[quote]Americký Senát v neděli večer udělal další dva významné kroky k schválení balíčku investic do infrastruktury. Uvedla to agentura Reuters. Investice v objemu jednoho bilionu dolarů (21,6 bilionu korun) patří mezi priority administrativy prezidenta Joea Bidena, opatření podporuje i část Republikánů.[/quote]

V klíčovém hlasování senátoři schválili návrh kompromisu, který vypracovali Demokraté se skupinou Republikánů. Pro hlasovalo vedle 48 senátorů za Demokratickou stranu a dvou nezávislých také 19 Republikánů. V dalším hlasování se 68 senátorů ze 100 vyslovilo pro časové omezení výstupů v rozpravě. Tím by se konečné hlasování o balíčku mohlo uspíšit na pondělí či úterý.

Část republikánských zákonodárců ale balíček odmítá. Mezi nejhlasitějšími odpůrci je senátor Bill Hagerty, který v době administrativy Donalda Trumpa působil jako velvyslanec v Japonsku. Někteří Republikáni poukazují na zprávu parlamentního rozpočtového úřadu, podle kterého balíček povede v výraznému zvýšení deficitu v příštích deseti letech. Podle agentury Reuters ale analýza například nezahrnuje vyšší daňové výnosy, které investice velmi pravděpodobně vygenerují. Hagerty trvá na dodržení všech procedur, což projednávání zákona výrazně zpomaluje.

Navzdory tomu však vládnoucí Demokraté věří, že se jim nakonec balíček podaří prosadit. „Tento zákon je příliš důležitý na to, aby spadl pod stůl,“ uvedl senátor za Demokratickou stranu Tom Carper. „Američané potřebují kvalitní silnice a mosty, po kterých jezdit a cestovat,“ uvedl republikánský senátor Rob Portman, který investice podporuje.

V případě, že horní komora text schválí, zákon poputuje do Sněmovny reprezentantů. Ta se jím bude zabývat nejdříve v září, uvedla agentura AP.

 

Zdroj : ČTK

DPP