[quote]Státy G7 viní Írán z útoku na ropný tanker v Perském zálivu, který se stal minulý týden. Důkazy podle nich ukazují na Teherán, uvedli dnes podle tiskových agentur v prohlášení ministři zahraničí G7, tedy skupiny nejvyspělejších zemí světa. O život při napadení lodi Mercer Street provozované společností Zodiac Maritime Izraelce Ejala Ofera přišli minulý týden dva členové posádky. Írán své zapojení do incidentu už dříve odmítl.[/quote]

„Všechny dostupné důkazy jednoznačně ukazují na Írán,“ stojí v prohlášení. Takový cílený útok je podle G7 neospravedlnitelný. „Vyzýváme Írán, aby zanechal všech aktivit, které nejsou v souladu s relevantními rezolucemi Rady bezpečnosti OSN, a vyzýváme všechny strany, aby se konstruktivně zasadily o mír a stabilitu v regionu,“ píše se v textu.

Už dříve obvinily Írán z útoku na plavidlo Izrael a Británie. Právě v Británii má sídlo firma Zodiac Maritime, jíž ropný tanker patří. Vinu Teheránu přičetlo i Rumunsko a Spojené státy. Ke státům G7 patří kromě Británie a USA ještě Německo, Francie, Itálie, Japonsko a Kanada.

K útoku na tanker bezpilotním letounem se nikdo nepřihlásil, nicméně Írán a jemu věrné milice už v minulosti použily takzvané sebevražedné drony. Tanker plul pod liberijskou vlajkou a mířil z tanzanského Dáresalámu do Fudžajry ve Spojených arabských emirátech. Podle společnosti Zodiac Maritime neměl na palubě žádný náklad. Útok se odehrál nedaleko břehů Ománu, zemřel při něm Brit a Rumun.

Podle amerického velení Centcom, které vede americké jednotky na Blízkém východě, byly podrobeny zkoumání části dronu a výbušniny. „Na základě důkazů dospěli američtí experti k závěru, že tento dron byl vyroben v Íránu,“ uvedl podle DPA Centcom.

 

Zdroj : ČTK