Mobilita se mění a elektromobily jsou jen jedním z hlavních trendů. Elon Musk sice sní o širokém rozšíření autonomních silničních vozidel a chorvatská společnost Verne ho následuje, ale to neřeší problém přeplněných silnic. Pokud se chceme opravdu rychle dostat přes město, musíme se podívat nahoru – do nebe. Elektrické letecké taxi s kolmým startem a přistáním (eVTOL) slibuje revoluci v rychlém cestování na krátké vzdálenosti a prvním místem, kde bude díky kalifornské společnosti Archer Aviation provozováno komerčně, bude Abú Zabí. S Nikhilem Goelem, provozním ředitelem společnosti Archer, jsem hovořil o tom, jak toto letecké taxi dorazí do města v roce 2025.

Goel byl dříve spoluzakladatelem společnosti Uber Elevate, která měla podobnou vizi jako Archer a která byla v roce 2020 prodána společnosti Joby Aviation. „V oboru se pohybuji už deset let,“ říká Goel. „Do SAE jsem přijel poprvé v roce 2015 a setkal jsem se s šejkem Hamdanem Bin Mohammedem Bin Rashidem Al Maktoumem, který byl jedním z prvních zastánců zavedení letecké taxislužby do SAE. Poté se Mubadala (státní investiční fond Abú Dhabí) stala v roce 2021 investorem společnosti Archer. Pomohli nás přivést do Abú Zabí.“

Pozitivní přístup Abú Zabí k letecké taxislužbě Archer
Společnost Archer čelila otázkám ohledně myšlenky leteckých taxíků ze strany některých měst, nikoli však Abú Zabí. Goel říká: „Když jsem přijel do Abú Zabí, a jen letos jsem tam byl patnáctkrát, říkali mi, jak rychle se sem dostanete? První kapitola vyvrcholila včera, kdy jsme s Jeho Výsostí šejkem Hamdanem bin Mohammedem bin Zayedem Al Nahyanem slavnostně podepsali smlouvu mezi námi a osmi dalšími subjekty zde v Abú Dhabí – veřejnými i soukromými, federálními i místními – na podporu našeho komerčního spuštění letecké taxislužby zde.“

„Máme všechny potřebné prvky,“ říká Goel. „Technologie je k dispozici, financování je k dispozici a nyní, po včerejším oznámení, máme místní a federální systém podpory. Máme ADIO, Investiční úřad Abú Dhabí, kde je naším zastáncem jeho excelence Badr Al-Olama. Ten také zapojil veřejné i soukromé subjekty. Na straně soukromých subjektů tu máme společnost Etihad Airways, která nám pomáhá s náborem a výcvikem pilotů. Na straně veřejného sektoru je to GCAA, což je federální regulační orgán, který dohlíží na bezpečný provoz těchto leteckých taxíků. Pomohli zavést zrychlený regulační postup, abychom mohli bezpečně létat a zahájit provoz dříve než zbytek světa. Kromě toho spolupracujeme se společností Falcon Aviation, která je předním provozovatelem letadel v zemi.

Spolupracujeme se společností GAL, která je předním poskytovatelem údržby, a s letištěm v Abú Dhabí, které nám umožní přístup k veřejným i soukromým přistávacím plochám pro vrtulníky, z nichž budeme moci startovat a přistávat. Abyste mohli uskutečnit něco tak ambiciózního, jako je tento projekt, musíte spolupracovat jak s městskými úřady, tak s vládami na úrovni země.“

Goel však vidí Abú Zabí jako pouhý začátek pro společnost Archer. „Existují stovky měst, která chtějí letecké taxíky,“ říká. „Abú Zabí bude první, a to bude maják pro svět, který řekne, že tyto letecké taxíky jsou bezpečné. Odtud doufám, že zde vybudujeme centrum Blízkého východu, a od toho se odvíjí další země v rámci Rady pro spolupráci v Zálivu (do které patří Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty), které budou určitě následovat. Například Saúdská Arábie má velké ambice. Oznámili jsme partnerství s Indií, kde spolupracujeme s Rahulem Bhatiou a společností InterGlobe, která vlastní IndiGo, vedoucí leteckou společnost na tamním trhu.“

Nicméně zatímco v Evropě a Americe je velký zájem, spuštění letecké taxislužby by mohlo být v těchto regionech problematičtější. „Potřebujete politickou podporu na nejvyšší úrovni,“ říká Goel. „Tady v Abú Zabí jsme měli to štěstí, že nás podpořili nejvyšší představitelé vlády SAE a královská rodina Abú Zabí.“ Archer není zdaleka jedinou společností, která se honí za snem o eVTOL. Hyundai koupil další americkou společnost, která v této oblasti pracuje, Supernal, a již několik let předvádí koncepty. Od konceptu k realitě je však velký skok. „Pro komercializaci je třeba získat alespoň jeden a půl miliardy dolarů a létat s produkčními letadly,“ říká Goel. „Pokud vím, jsme jediná společnost, která dělá obě tyto věci. Létáme každý den. Jsme v závěrečné fázi procesu certifikace letů.“

Archer Midnight Air Taxi: V Abú Zabí se testuje
Dotyčný letoun eVTOL se jmenuje Midnight a jeho ekologické reference jsou stejně vysoké jako jeho vzdálenost nad silnicí. „Od prvního dne jsme stoprocentně plně elektrický, využíváme stejné pokrokové technologie lithium-iontových baterií jako elektromobily,“ říká Goel. „To nám také umožňuje být tichý. Je důležité, abychom zapadli do tapisérie měst, která chceme obsluhovat. Letadlo jsme navrhli pro cesty v rozmezí 20 až 50 mil, ale budeme schopni urazit až 100 mil.“ Kapacita baterie je přibližně 400 kWh a cestovní rychlost je přibližně 250 km/h (156 mil za hodinu). Midnight uveze až čtyři osoby, pilota a nějaká zavazadla.

„Vozidlo jsme postavili tak, abychom se co nejrychleji dostali na trh,“ říká Goel. „Používáme převážně hotové díly. Je to krásné letadlo, které lidé chtějí vidět ve svých městech a jejich okolí. Tady ve Spojených arabských emirátech se setkáváme jen s pozitivními ohlasy. Máme objednávky v hodnotě 6,2 miliardy dolarů u pěti největších leteckých společností na světě – United Airlines, Southwest, IndiGo, Etihad a Japan Airlines.“

Goel vidí, že Archer’s Midnight pomáhá řešit rostoucí problémy s dopravou v přelidněných městech. „Naše města jsou den ode dne přeplněnější,“ říká. „V současné době žije polovina světové populace ve městech. V roce 2050 to budou dvě třetiny. Počet obyvatel roste mnohem rychleji, než dokáže zvládnout infrastruktura. Silnice nebudou stačit. Bude třeba využít třetí dimenzi, abychom se dostali do našich měst a kolem nich.“

Zpočátku to budou bohatí, kteří budou moci využít zvýšení rychlosti leteckých taxíků. Goel však vidí, že to bude pouze v počáteční fázi, kdy se koncept rozšíří. „Notebook a telefon byly kdysi hračkami bohatých lidí a nyní je těžké najít někoho, kdo je nemá,“ říká. „Letecké taxíky se budou řídit stejnou křivkou přijetí jako všechny nové a velkolepé technologie, kdy na začátku půjde o prémiovou nabídku, a pak ji s rozmachem budeme posouvat tak, aby byla co nejdostupnější. Naším cílem je, aby byla velmi rychle srovnatelná s cenou taxíku nebo Uberu.“

Půjde však spíše o rozšíření než o nahrazení stávajících forem městské dopravy. „Vždy bude existovat nejefektivnější způsob, jak dopravit lidi z bodu A do bodu B, v závislosti na trase,“ říká Goel. „Někdy to bude systém veřejné dopravy. Někdy to bude jízda autem a někdy to bude jízda leteckým taxi.“

Výhody letecké taxislužby Archer
Goel vidí u leteckých taxíků Archer Midnight tři výhody oproti stávající technologii městské dopravy VTOL – vrtulníkům. „První je hlučnost,“ říká. „Jsme až stokrát tišší než vrtulník. Jsme také mnohem bezpečnější, protože máme redundantní systémy, což znamená, že něco může ovlivnit jeden nebo dva rotory, a přesto můžete bezpečně letět a přistát. Vrtulníky mají stovky jednotlivých poruchových částí, přičemž pokud by některá z těchto částí během letu selhala, mohlo by to znamenat nebezpečí. My nemáme žádné díly s jedinou poruchou. Navíc máme křídlo, takže můžete klouzat po křídle stejně jako normální letadlo, kdyby všechny vrtule selhaly. Stejně tak může zcela selhat bateriový systém. Šest baterií je diagonálně příčně propojeno, takže i to je chráněno před výpadkem. Třetí výhodou je, že se snažíme být mnohem dostupnější.“ Díky elektrifikaci bude provoz Midnightu mnohem levnější než u vrtulníku poháněného spalovacím motorem.

Zbývá necelý rok, než budou tyto teorie vyzkoušeny v praxi, protože letecké taxi Archer Midnight zahájí komerční provoz v Abú Zabí. „Pravděpodobně začneme ve venkovských částech Abú Zabí, kde budeme provádět počáteční testování, a pak se pomalu přesune do města,“ říká Goel. „Přesné uzly jsme zatím nezveřejnili, ale můžete si představit síť s pěti uzly, která bude z velké části využívat stávající infrastrukturu, abychom se mohli rychle rozjet.“

Kromě pozitivního postoje k leteckým taxíkům je třeba zmínit i fyzické vlastnosti Abú Zabí, které se jako velké město rozkládá na síti více než 200 ostrovů. „Abú Zabí je velké,“ říká Goel. „Pokrývá 84 % rozlohy emirátu, takže si lze představit trasy jak v rámci Abú Zabí, tak mezi emiráty, například z Dubaje do Abú Zabí, a na letiště v rámci emirátů a z nich. Pokud bydlíte až na druhé straně města, bude možnost rychle se dostat na letiště nebo naopak velmi oblíbená. Představte si příměstské trasy, například mezi Dubají a Abú Zabí. A pak si můžete představit trasy pro volný čas, které vedou do pouštních letovisek nebo na některý z ostrovů, kam je obtížné se dostat.“

Díky možnosti vertikálního vzletu a přistání letoun Archer Midnight nepotřebuje klasickou přistávací dráhu. „Potřebujete pouze plochu o rozměrech 18 × 18 m a můžete vzlétnout a přistát kdekoli, kam lze umístit takový vrtulník jako běžný vrtulník,“ říká Goel. „Tohle už není sci-fi. Je to skutečné. S letadlem létáme každý den a Abú Zabí bude prvním místem na světě, kde budou elektrické letecké taxíky. Chystáme se zde zahájit provoz již v roce 2025. Máme k tomu všechny předpoklady.“

Zdroj: Forbes