Asociace českého železničního průmyslu (ACRI) letos očekává obrat českého železničního průmyslu nejméně 140 miliard korun, tedy o deset miliard více než loni. Objem exportu českých firem sdružených v asociaci byl loni 65 miliard korun. Produkce by podle odhadu asociace měla meziročně růst až o deset procent. Asociace českého železničního průmyslu to uvedla v tiskové zprávě.
„Očekávání jsou poměrně velká a vycházejí z již kontrahovaných smluv, které pokrývají dodávky na delší období. Naše predikce tak bývá zpravidla velice přesná,“ uvedla generální ředitelka ACRI Marie Vopálenská. Dlouhodobě roste také podíl exportních aktivit českých firem sdružených v ACRI, letos by podle asociace měl dosáhnout 60 procent. Objem realizovaného exportu by měl růst o pět až deset procent na zhruba 70 miliard korun.
Pro společnost Škoda Group, která se zabývá výrobou kolejové techniky, byla v prvním pololetí nejpodstatnější výroba vlaků RegioPanter s bateriemi a dalších příměstských vlaků pro České dráhy (ČD). Z exportních aktivit byly pro firmu významné dodávky vozů do Lotyšska, zahájení převozu vlaků do Estonska, převoz prvních tramvají do Frankfurtu nad Odrou a Chotěbuzi nebo dokončení dodávek 30 tramvají pro Bratislavu. Nově firma uzavřela zakázky na 15 bateriových elektrických vlaků pro ČD, na 35 trolejbusů pro České Budějovice a na trakční výzbroj pro 112 trolejbusů do Janova.
Další člen ACRI, dodavatel textilií pro interiéry drážních vozidel Retex, se v první polovině roku zaměřil na získávání zakázek v nových segmentech trhu a na nové pokročilé technologie výroby izolací z recyklovaných tkanin.
Český železniční průmysl se letos podle asociace zaměřuje na inovace, výzkum a vývoj. Inovace a vlastní výzkum nebo spolupráce s technickými univerzitami pro české firmy znamenají konkurenční výhodu, přínosy jsou podle asociace vzájemné. Díky vyspělým technologiím mohou české firmy dodávat kompletní výrobky a součástky, například vysokorychlostní vlaky nebo digitální zabezpečovací technologie pro železniční infrastrukturu.
Další příležitosti k růstu vidí ACRI v bezemisní udržitelné mobilitě a dodávkách nových vozů jak na železnici, tak pro městskou hromadnou dopravu. Modernizace železniční infrastruktury v ČR a v zahraničí pro české firmy znamená další možnosti získávání zakázek na dodávky digitálních systémů pro zabezpečení a řízení provozu nebo na dodávky součástek pro výstavbu nových tratí. „V členských zemích EU se také jedná o příležitosti v rámci čerpání fondu pro obnovu, kde například Itálie má aktuálně alokováno 800 milionů eur pro nákup kolejových vozidel,“ řekla Vopálenská.
Zdroj: ČTK