[quote] Italská infrastrukturní skupina Atlantia a španělská stavební ACS dokončily převzetí španělského provozovatele placených silnic Abertis za 16,5 miliardy eur (426,2 miliardy Kč). Vzniká tak největší provozovatel placených silnic na světě, napsala agentura Reuters.[/quote]
Dokončení dohody přichází několik dní po úmrtí Gilberta Benettona, předního člena italské rodiny, která kontroluje firmu Atlantia, a podporovatele akvizice. Spojení bylo dokončeno i přes srpnový kolaps dálničního mostu v Itálii, který provozovala Autostrade per l’Italia, divize firmy Atlantia. Kvůli neštěstí se na firmu Atlantia snesla tvrdá kritika italské vlády a situace ohrožovala i dokončení dohody.
Atlantia v prohlášení uvedla, že nepřímo koupila podíl 50 procent plus jedna akcie v Abertisu. Španělská stavební firma ACS má podíl 30 procent a německá Hochtief, která je divizí ACS, podíl 20 procent minus jedna akcie. Atlantia také podle dohody koupila podíl 23,9 procenta v Hochtiefu za 2,4 miliardy eur.
Atlantia oznámila záměr koupit Abertis v květnu 2017. O několik měsíců později se však objevila konkurenční nabídka od ACS a obě společnosti zahájily nabídkovou válku. V březnu se podařilo italské rodině Benettonových a předsedovi fotbalového klubu Real Madrid Florentinovi Pérezovi, který šéfuje ACS, dojednat základ pro společnou nabídku. Akcie Abertisu budou firmy vlastnit prostřednictvím investičních firem Abertis HoldCo a Abertis Partecipaciones.
Abertis provozuje více než 8600 kilometrů silnic s mýtem ve 14 zemích Evropy, Ameriky a Asie. Jedničkou je ve Španělsku a Chile a významnou pozici má ve Francii, Brazílii, Itálii a Portoriku, působí i v Británii, Argentině nebo v Kolumbii. Firma provozuje také telekomunikační infrastrukturu a je většinovým vlastníkem největší satelitní společnosti v Latinské Americe Hispasat.
Firmu Atlantia kontroluje rodina Benettonových. Firma se snaží rozšířit své aktivity mimo italský trh, jehož růst je malý a na celkovém zisku skupiny se podílí 75 procenty. Atlantia provozuje mýtné silnice v Itálii, Brazílii, Chile, Indii a Polsku a také dvě římská letiště a letiště ve francouzských městech Nice, Cannes-Mandelieu a Saint Tropez.
Zdroj: ČTK