Invoitix

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku po více než 15 letech ukončila výrobu manuálních převodovek. Výrobní halu Převodovkárna přebuduje na provoz zaměřený na kompletaci baterií pro elektrická auta. Naprostá většina zaměstnanců převodovkárny se v závodě uplatní na jiných pozicích. Společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) to sdělila ČTK. Převodovky bude nově odebírat z Asie.

„Poptávka po vozech s manuální převodovkou dlouhodobě klesá. Jestliže ještě v roce 2018 mělo 59 procent aut vyrobených v Nošovicích manuální převodovku, loni to bylo pouhých 24 procent. Naopak podíl elektromobilů, které z principu manuální převodovku nemají, roste. Pro nošovický závod je tak přebudování další výrobní haly vstříc elektrické budoucnosti důležitou investicí zejména v dlouhodobém horizontu,“ uvedla automobilka.

Loni slezský závod vyrobil 186.500 šestistupňových manuálních převodovek, z nichž přibližně 120.000 zamířilo do závodů Kia na Slovensku a Hyundai v Turecku. Meziročně šlo přibližně o patnáctiprocentní pokles.

Na provoz společnosti Mobis zaměřený na montáž bateriových systémů pro elektromobily byla v minulosti přebudována už bývalá hala Převodovkárna číslo 2. Také část produkce nošovického Mobisu putuje na Slovensko, prozatím pro hybridní a plug-in hybridní vozy Kia.

„Výroba bateriových systémů vypukla v nošovické průmyslové zóně ke konci roku 2022. Od loňska se tam kompletují baterie také pro novou elektrickou Konu. V hale Převodovkárna 1, která teď dosloužila, začnou stavební práce po vyklízení prostor nejpozději v létě. Přeměna v novou „baterkárnu“ by měla být dokončena na jaře příštího roku,“ uvedl HMMC.

Náhradní pozici na jiném pracovišti závodu najde 90 procent zhruba z 200 zaměstnanců převodovkárny napříč všemi profesemi. „Společnost počítá s tím, že po dobu několika měsíců bude držet „nadstav“ zaměstnanců, což usnadní zaškolení zaměstnanců na nových pracovištích. Nové pracovní příležitosti se objeví také právě v chystaném provozu Mobisu,“ uvedla automobilka.

Za více než 15 let závod vyprodukoval přibližně 5,26 milionu manuálních převodovek, 80 procent z nich tvořily šestistupňové převodovky. Většina produkce byla určena pro potřeby nošovického závodu a sesterský výrobní závod Kia na Slovensku.

Továrna v Nošovicích je jediným výrobním závodem Hyundai v Evropské unii. Nyní vyrábí modely Tucson, i30 v několika variantách a Kona Electric. Závod má více než 3200 zaměstnanců, dalších asi 8700 lidí pracuje pro jeho přímé dodavatele. Loni vyrobil 340.500 aut, o 18.000 více než v roce 2022. Letošní plán výroby je 330.890 vozů. V roce 2022 podniku stoupl zisk o 2,05 miliardy na 10,96 miliardy korun a tržby o 27,31 miliardy na 167,73 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP