V České republice je před dokončením návrh legislativy, jejímž úkolem je otevřít cestu k testování a provozu autonomních vozidel na veřejných komunikacích. Jde o velmi komplexní téma a jízda vozidel bez řidiče má nejen u nás, ale všude ve světě, mnoho příznivců i odpůrců.
 

Kalifornské město San Francisco, které na sebe v minulosti upozornilo provozem samořízených vozů sloužících jako robotaxi, chce aktuálně jejich další rozmach kvůli obavám o bezpečnost zastavit nebo alespoň významně přibrzdit. Obraz autonomních dopravních prostředků na veřejnosti velmi významně poškozují nehody, ke kterým bohužel k nevelké radosti příznivců autonomní dopravy dochází. Naposledy chodkyni robotaxi srazilo a vážně zranilo v prosinci loňského roku.

Sám ministr dopravy Martin Kupka v souvislosti s tímto tématem připouští, že v legislativě je třeba uspokojivě odpovědět zejména na otázku, kdo ponese odpovědnost za případnou nehodu, pokud ve vozidle už nebude řidič. Vypořádat bude třeba i celou řadu souvisejících etických otázek.

Jedna věc je to, jaké možnosti nám moderní technologie reálně nabízejí, druhou věcí pak stupeň vyspělosti a připravenosti společnosti takových možností ke svému prospěchu využít. Velmi bude navíc záležet na celkovém kontextu. Jiná je pravděpodobně situace v podmínkách provozu na velkoryse koncipovaných silnicích málo osídlených území a jiná v prostředí hustě obydlených měst s nepřeberným množstvím externích vlivů, na něž musí být autonomní vozidla schopna operativně reagovat.

Zdroj: Reliant

DPP