[quote]Česká společnost AŽD Praha zmodernizuje za zhruba 1,5 miliardy korun zabezpečovací zařízení na polské trati Wronki-Slonice. Jde o třetí velký kontrakt firmy na polské železnici. Podnik o tom dnes informoval v tiskové zprávě. AŽD Praha je dodavatelem a výrobcem zabezpečovací, telekomunikační, informační a automatizační techniky především pro dopravní stavby.[/quote]

Všechny tři kontrakty má AŽD Praha na trati mezi Poznaní a Štětínem na severozápadě Polska. „AŽD, jako hlavní kontraktor projektu, bude zajišťovat projektování, výrobu, dodávku, instalaci, zkušební testy a uvedení do provozu plně elektronického staničního zabezpečovacího zařízení ESA 44-PL, včetně koordinace veškerých dalších prací a dodávek od místních subdodavatelů,“ uvedl generální ředitel společnosti Zdeněk Chrdle.

Modernizace zařízení by měla být hotová do konce roku 2022. AŽD zvítězila v tendru polského správce železnic jako hlavní dodavatel technologií, které vybuduje pro šest železničních stanic a pro traťový úsek v délce 72 kilometrů. Některé telekomunikační, stavební a energetické subdodávky bude firma využívat od polských firem.

AŽD Praha patří mezi největší firmy v oboru zabezpečovací techniky na českém trhu, velké zakázky na modernizaci zabezpečovacích zařízení má i na tuzemské železnici. Podnik má pouze český kapitál. Na konci září 2018 v něm pracovalo 1683 lidí. Předloni zvýšila hospodářský zisk meziročně o tři procenta na 403,3 milionu korun. Obrat společnosti se naopak snížil o dvě procenta na 6,78 miliardy korun.

 

Zdroj : ČTK