Bezpečnost na železnicích bude od příštího týdne na železnici znovu propagovat tzv. preventivní vlak. Souprava, která ukazuje školákům rizika na kolejích v praxi, se na železnic vrátí po dvouleté přestávce zaviněné pandemií koronaviru. Vlak postupně zastaví v Olomouci, Brně, Praze a Plzni. Dnes o tom informovala Správa železnic.

Preventivní vlak bezpečné železnice, který je společným projektem Správy železnic, Českých drah a ČD Cargo, zastavuje v českých a moravských městech od roku 2007. Je určen pro žáky vyšších tříd základních škol a studenty středních škol, kterým představuje například výsledky hazardování či nepozornosti v blízkosti kolejí nebo přímo na nich. Jde třeba o rizika zasažení elektrickým proudem z trolejí, riskantní přecházení přes koleje či naskakování a vyskakování z jedoucího vlaku.

„V komunikaci s mladými lidmi apelujeme zejména na maximální pozornost a respektování všech pravidel bezpečného pohybu v blízkosti železničních tratí či na přejezdech a přechodech,“ řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Podle šéfa Českých drah Michala Krapince je podobná akce zapotřebí, protože starší děti a mládež někdy riskují a pokoušejí štěstí. „Například expres rozjetý na 160 km/h ujede každou minutu přes 2,5 kilometru a nezastavíte ho tak snadno jako auto. Nejen na to upozorňuje právě Preventivní vlak,“ podotkl Krapinec.

V každém městě bude vlak stát dva dny. Nejprve 17. a 18. května na hlavním nádraží v Olomouci, následující dva dny v Brně-Králově Poli, 24. a 25 na nádraží v pražských Dejvicích a další následující dny na plzeňském hlavním nádraží.

Vlak připravuje pro žáky a studenty tři stanoviště. Prvním je speciální vůz s projekcí hraného dokumentu „To nedáš!“, který vychází z reálných mimořádných událostí. Ve druhém konferenčním voze budou moci školáci diskutovat s odborníky, kteří vyšetřují nehody na železnici. Na třetím stanovišti se pak vždy uskuteční nácvik život zachraňujících úkonů.

Zdroj : ČTK