[quote]Zhruba 700 kamionů denně projede hraničním přechodem Kerem Šalom, přes který putuje nákladní doprava z Izraele do palestinského Pásma Gazy. Meziročně je to pokles asi o 30 procent. Každé nákladní auto musí totiž projít speciální bezpečnostní prohlídkou, která zabere až půldruhé hodiny. Nejpřísněji se kontroluje zboží jako jsou hnojiva a další sypké materiály, ze kterých by mohly být vyrobeny výbušniny.[/quote]

Přechod Kerem Šalom leží na rozhraní Negevské pouště a Sinajského poloostrova a funguje jako jeden z mála přechodů mezi Izraelem a Pásmem Gazy. Určen je pro silniční přepravu zboží, potravin či stavebního materiálu. Hlavní část přechodu se nachází za několik metrů vysokou zdí, před kterou jsou kamiony seřazeny v kolonách a dovnitř vjíždějí postupně. Rozlehlý betonový areál hlídají ozbrojené izraelské složky.

Při cestě do Pásma Gazy se každý kamion musí vyložit, izraelský bezpečnostní tým ho pak prohlédne. Pokud je vše v pořádku, tak se zboží předá palestinskému týmu, který ho naloží na jiný kamion. Ten pak odjede. Podobná situace je i při cestě zboží směrem do Izraele nebo Egypta. Náklad kontrolují i speciálně vycvičení psi, kamiony také musejí projet přes obrovské scannery. Při kontrolách nikdy nejsou přítomni řidiči, kteří čekají mimo areál. Čas si krátí různě. Jeden z šoférů řekl, že si čte tóru.

Ben Or při rozhovoru s českými novináři poznamenal, že se ve stejném období loni dalo odbavit asi 1000 kamionů denně, tedy o 300 více než teď.

,,Záleží na ekonomické situaci v Pásmu, která je nyní horší,“ vysvětli bezpečnostní šéf hraničního přechodu Jair ben Or.

Kromě jídla, stavebních materiálů nebo elektroniky putuje přes Kerem Šalom také benzin a další suroviny k výrobě elektřiny. Benzin či nafta se pokaždé musejí z původního auta přepumpovat.

,,Je to primitivní, ale je to jediný bezpečný způsob,“ řekl Jair ben Or.

Je to podle něj bezpečnější, než aby na ostře sledovaných hranicích byly například velké nádrže plné benzinu či nafty.

Hraniční přechod včera navštívil ministr vnitra Milan Chovanec, který chtěl získat informace o tom, jak je střežen a jaké bezpečnostní opatření izraelská strana používá.

,,Do stejné situace jako Izrael se doufám na hranicích nikdy nedostaneme,“ komentoval Chovanec více než hodinovou prohlídku.

Zdroj: ČTK

 

DPP