DPP

[quote]Britská královna Alžběta II. dnes formálně otevřela 2,7 kilometru dlouhý most přes skotskou řeku Forth. Je to největší skotský infrastrukturní projekt za několik generací, napsala agentura Reuters.[/quote]

Most Queensferry Crossing je už třetí přes řeku Forth. Přesně před 53 lety královna otvírala druhý z nich. Dnes se 91letá panovnice setkala s dělníky i školáky, kteří se na mostě shromáždili před slavnostním přestřižením pásky. Pod mostem mezitím proplula flotila lodí a nad hlavami účastníků slavnostního otevření prolétly stíhačky královského letectva.

Nový most stál 1,35 miliardy liber (přes 36 miliard korun) a jde o nejdelší zavěšený trojpilířový lanový most na světě. Na most bylo použito 35.000 tun oceli a 150.000 tun betonu. Most je při přílivu ve výšce 210 metrů nad hladinou. Spojuje Edinburgh se severní částí Skotska.

Královna dnes označila všechny tři „nádherné stavby“ klenoucí se přes řeku Forth za „počiny moderního inženýrství“. Jednotlivé mosty byly postaveny ve třech různých staletích.

Nový most bude společně se svými ikonickými sousedy podle královny poskytovat nejen dechberoucí pohled na záliv Firth of Forth, ale vytvoří také důležité silniční propojení okolních oblastí.

Zdroj: ČTK