České dráhy jsou připravené podniknout právní kroky, případně i vypovědět smlouvy, pokud jejich dodavatelé a opraváři vlaků výrazně nezlepší své služby. Některé dodávky v posledních měsících mají totiž až roční zpoždění, což komplikuje dopravci provoz. Dráhy o tom dnes informovaly v tiskové zprávě. Problémy státního dopravce s dodávkou vlaků se v posledních týdnech projevují zejména na lince z Prahy do Berlína, kde byly jeho vlaky kvůli údajně nevyhovující kvalitě několikrát zastaveny na hranicích.

České dráhy jsou v poslední době pod vlnou kritiky. Ta směřuje na služby a komfort cestování s vlaky dopravce. Ten nyní mimo jiné častěji nasazuje starší vozy. Hlavním důvodem potíží s kvalitou vlaků a služeb jsou podle společnosti zdržení u dodavatelů vlaků nebo jejich oprav. Například v dodávkách nových či modernizovaných vlaků dosahují podle dopravce zpoždění v některých případech až jeden rok. Dráhy navíc kvůli častým nedostatkům přebírají vlaky až na několikátý pokus. Problémem je podle drah navíc i častá poruchovost nových či čerstvě opravených vlaků. Až na trojnásobek původního času se prodloužily například některé revize osobních vozů ve Vrútkách na Slovensku.

České dráhy proto proto opakovaně vyzvaly své dodavatele k plnění závazků a zlepšení služeb. „Naši dodavatelé se musí postavit čelem k plnění termínů a dodržení kvality a musí přijmout opatření ve svých firmách, aby začaly plnit své závazky,“ zdůraznil místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro servis Michal Kraus.

Už nyní dráhy kvůli pozdním dodávkám a nízké kvalitě provedené práce uplatňují veškeré sankce a kompenzace. „Pokud však nepřistoupí naši dodavatelé k razantním opatřením v plnění termínů a zlepšení kvality svých dodávek, pak jsme připraveni i k dalším právním krokům a v krajním případě i k vypovězení příslušných smluv,“ podotkl Kraus.

Problémy s kvalitou vlaků se v posledních týdnech vyskytly na řadě linek. Například na lince z Prahy do Berlína se v posledních týdnech opakovaly případy, kdy zástupci německého dopravce odmítli převzít vlak ČD kvůli podle nich nevyhovujícímu technickému stavu. Dráhy sice v některých těchto případech pochybení odmítly, v minulém týdnu nakonec vyslaly k hranicím speciálního technika, který by měl v případě pochybností posoudit, zda vlak může pokračovat v cestě.

Zdroj : ČTK