České dráhy zaznamenaly za poslední rok 449 případů graffiti na svých vozidlech. Škoda, která vznikla s jejich odstraňováním, převýšila šest milionů korun. Dnes to uvedl státní dopravce. Počet případů z loňska byl podobný jako v předchozích letech. Na přelomu roku však podle drah počet útoků proti normálu vzrostl. S útoky sprejerů se potýkají i další dopravci.

Loni počet sprejerských útoků na vlaky Českých drah podle podniku stagnoval a nevybočoval z průměru posledních let, na přelomu roku však intenzita prudce vzrostla. „Jen během prosince a začátku ledna evidujeme škody za 1,126 milionu korun,“ uvedl ředitel odboru bezpečnosti Českých drah Martin Straka.

Sprejeři jsou podle statistik dopravce nejaktivnější v pražské aglomeraci. Na přelomu roku bylo v hlavním městě a okolí nahlášeno 16 sprejerských útoků a graffiti byla pomalována plocha o velikosti více než tisíc metrů čtverečních, což téměř odpovídá ploše hokejového hřiště. Škodu zde dráhy odhadují na přibližně 600.000 korun.

Poškození vlaků graffiti má vliv i na přepravní kapacity dopravce, pomalované vlaky kvůli čištění stahuje na určitou dobu z provozu. „Snažíme se, abychom tuto dobu co nejvíce zkrátili, nicméně některá sprejerská díla jsou v poslední době natolik rozsáhlá, že čištění trvá déle než obvykle. V provozu se to pak projeví například nasazením jedné soupravy CityElefant místo dvou spojených,“ popsal ředitel Oblastního ředitelství osobní dopravy Střed ČD Jakub Goliáš.

Dráhy podle něj hledají spolu s úřady, které si u nich objednávají spoje, vhodné řešení, které dopravci umožní posprejovanou soupravu na nezbytně nutnou dobu odstavit, vyčistit a zase zprovoznit. Dráhy se po nárůstu případů graffiti na svých vozidlech rozhodly posílit fyzickou ostrahu objektů, kde se útoky stávají nejčastěji. Objekty tak například hlídají zaměstnanci bezpečnostních agentur.

„S tímto nešvarem se rozhodně nehodláme smířit. Jsem přesvědčen, že čím kratší dobu budou nelegální výtvory na vlacích jezdit, tím menší bude i motivace sprejerů dál poškozovat cizí majetek,“ podotkl ředitel ROPID Petr Tomčík.

S útoky vandalů se potýkají i ostatní dopravci. Například Leo Express nedávno uveřejnil na sociálních sítích případ, kdy sprejer pomaloval vlak při mimořádném zastavení spoje ve stanici v Kostěnicích.

Zdroj : ČTK