[quote]Podle nejnovějších údajů zveřejněných globální společností realitních služeb Cushman & Wakefield dosáhl objem realitních obchodů v roce 2018 nové rekordní úrovně 1,75 bln. dolarů, což je o 4 % více než dosavadní maximum 1,68 bln. dolarů z roku 2017.[/quote]

Zpráva Global Investment Atlas 2019 zkoumá celosvětové investiční vzorce v roce 2018 a přináší prognózu dalšího vývoje na trhu pro letošní rok.

Vzhledem k rozšiřujícím se cílovým oblastem zájmu investorů a růstu počtu prodávajících v souvislosti s přizpůsobováním realitních strategií vývoji měnové politiky, geopolitickým událostem a strukturálním změnám Cushman & Wakefield očekává, že i v tomto roce dosáhnou obchody rekordní úrovně kolem 1,75 bln. dolarů. Podle zprávy budou ceny dále růst, což bude ale doprovázeno stabilizací výnosů a trvalým růstem nájmů u nejlepších nemovitostí spíše než snižováním výnosů, jak bylo typické pro poslední roky.

Autor zprávy a vedoucí investičních strategií na kapitálových trzích EMEA společnosti Cushman & Wakefield, David Hutchings vysvětluje: „Ekonomické prostředí je slabší, než se před několika měsíci očekávalo, ovšem stejně je na tom i výhled inflace v celosvětovém měřítku. V důsledku toho se opět vzdálila doba, kdy by mohli investoři a firmy spoléhat na úrokové sazby, byť riziko vzrůstá. Nadcházející rok proto bude ve znamení dalšího prodloužení ekonomického cyklu v oblasti nemovitostí, jež investorům nabídne další šanci připravit svá portfolia na nadcházející období pomalejšího růstu.

 Se stabilním, smluvně zajištěným příjmem a expozicí vůči růstu a inflaci jsou nemovitosti nadále neuvěřitelně atraktivní, což udržuje silnou poptávku po vhodných produktech. Ovšem s tím, jak se kvůli e-komerci, změnám sociálního i podnikatelského prostředí, slabému růstu a omezené dostupnosti mění strategie silných nájemců, utvářejících a ovlivňujících trhy, je stále těžší určit, co je vhodný produkt.“

 

Shrnutí situace v regionu střední Evropy

Země střední Evropy, jmenovitě Polsko, Česká republika, Slovensko a Maďarsko, které představují hlavní trhy, měly co do objemu investic opět rekordní rok. V tomto regionu byly zobchodovány nemovitosti za 11,93 miliardy eur, což je oproti 10,5 miliardám v roce 2017 viditelný nárůst.

Nejvýkonnějším trhem bylo Polsko, které přesvědčivě překonalo svůj předchozí rekord 5 miliard eur z roku 2017, když dosáhlo nového rekordu 7,22 miliardy eur, což je zdaleka nejvíc v celé střední a východní Evropě. Česká republika, která zůstává konkurenceschopná co do výnosu i kapitálu, si vede stále dobře a objem transakcí zde činil 2,35 miliardy eur. Maďarsko dosáhlo 1,64 miliardy eur, což je těsně nad jeho rekordem z loňského roku (1,63 miliardy eur), Rumunsko 970 milionů eur, Slovensko 720 milionů eur a Bulharsko 340 milionů eur.

Největším obchodem v regionu bylo převzetí podílu společnosti Immofinanz (26 %) v CA Immo společnosti Starwood s předpokládanou hodnotou zhruba 1 miliarda eur. K dalším významným obchodům patřil prodej portfolia CTP v Česku společnosti Deka za 460 milionů eur, což byl největší obchod roku v průmyslovém sektoru. Nejvýznamnější maloobchodní transakcí byl v České republice prodej ostravského Fora Nová Karolina investory Meyer Bergman / HOOPP společnosti Reico. Cushman & Wakefield se účastnil těchto transakcí jako poradce společností Starwood, Deka a Meyer Bergman. Největší maloobchodní transakcí v Polsku, která byla uzavřena koncem roku 2018, se stal prodej portfolia  Metro společností Apollo Rida společnosti Griffin RE v hodnotě 1 miliardy eur.

Jonathan Hallett, partner a výkonný ředitel ve společnosti Cushman & Wakefield pro střední a východní Evropu říká:Očekáváme, že rok 2019 bude silným rokem. Trh stojí na pevných základech, nájemní trhy rostou a nepředpokládá se zvyšování úrokových sazeb. Stále více investorů se zaměřuje na core produkty a to by mělo pokračovat. Česká republika, kde je rozpracována řada transakcí, dosáhne v prvním pololetí 2019 zřejmě vyššího objemu, než tomu bylo loni.“

 

Zdroj :  Cushman & Wakefield