[quote]Centrum leteckého výcviku Pardubice (CLV) od svého vzniku v roce 2004 vycvičilo přes 550 pilotů z deseti zemí. Primárně připravuje piloty pro českou armádu, má ale skoro každý rok i zahraniční adepty. Novinářům to dnes řekli zástupci centra, které patří pod státní podnik LOM Praha.[/quote]

Letecký výcvik začíná obvykle časně zjara a pokračuje do léta. Každý rok s letadly určenými k výcviku piloti nalétají 4500 až 6500 hodin. Každoročně projde centrem 100 až 120 pilotů, jejich studium trvá i s teoretickou přípravou na univerzitě obrany pět let. „Pilot sem přichází na výcvik po dobu pěti let, jsou tady ale i piloti z velitelství, kteří si udržují dovednosti,“ řekl ředitel CVL Jaroslav Špaček.

Armáda požaduje zhruba 15 pilotů s dokončeným vzděláním ročně. Pokud má centrum kapacitu, učí vojáky zahraničních armád, v minulosti byli například z Keni, USA, Iráku. Letos je v Pardubicích mimo jiné budoucí pilotka z Nigérie.

„Náš cíl je to naučit každého. Od nás jde doporučení armádě, na co je adept vhodný. Jestli je vhodný pro jednočlenné posádky, vícečlenné. Když se někomu dělá špatně při akrobacii, ztrácí prostorovou orientaci, tak je jasné, že nemůže létat taktické letectvo. Někdo chce vysloveně vrtulník, někdo počítá s tím, že po odchodu z armády bude létat na dopravních letadlech,“ řekl zástupce ředitele CLV pro letecký výcvik Tomáš Buštík.

Piloti létají na strojích Z-142C AF a L-39C, transportních strojích L-410 a vrtulnících Enstrom-480 a Mi-17. V letadlech se učí třeba různé manévry. Jeden z nejnáročnějších je výkrut a let na zádech letadla. Je obtížný na koordinaci, stroj po nějaké době zpomaluje, pilot ho musí proto včas zase otočit, okomentoval dnešní letovou ukázku pilot Robert Stejskal.

„Každý to má jinak. Pro někoho je těžké lítání ve formacích v mracích, někomu to jde líp, někomu hůř. Nebo výcvik dvě stíhačky na jednu, na koordinaci je to těžké. Čím je výcvik dál, tím je náročnější, ale pilot je víc zvyklý, letadlo víc cítí,“ řekl Stejskal.

Tým z centra má také na starosti výuku instruktorů a pozemních techniků. Součástí je rovněž taktické simulační centrum. Je určené pro taktický výcvik s použitím zbraní, radaru, hlasové a linkové komunikace. Piloti tam nacvičují letecké sestavy, spolupracovat v boji. Variací je mnoho, v reálu se běžně necvičí, protože je to drahé a náročné na organizaci.

„Účastníci výcviku si dodají jakési scénáře, podle kterých chtějí létat. Mohou vycházet z bojové činnosti, která proběhla, oni si chtějí vyzkoušet taktiku. Začnou přímo taktickou situací, odpadá vzlet, odlet. Zaujetí situací v simulaci je velmi vysoké, přibližujeme se 80 procent reálnosti, dá se to přirovnat počítačové hře, ale je to na vyšší úrovni,“ řekl vedoucí oddělení taktického výcviku Otakar Prikner.

V simulačním centru trénují „hotoví“ piloti, mají dokončené studium na Univerzitě obrany. Poptávka je po tréninku několika typů letadel, které využívá či využívala česká armáda, Jas-39 Gripen, L-159 Alca, L-39 Albatros. Jako protivníci v simulačním prostoru letouny F-16, Mig-29 a Su-27. „Další letadla tady jsou Boeing 737, C-130 Hercules a Cessna 152, které se používají pro nácvik hotovostního systému. V České republice jsme jediné středisko, které se věnuje taktice hotovostního zásahu nebo bojových situací,“ řekl Prikner.

 

Zdroj : ČTK