Invoitix

Barvy auta často odrážejí osobnost majitele. Konzervativní kupující volí spíše monochromatická vozidla, zatímco extrovertnější řidiči preferují světlé barvy. Celkově lze říci, že ačkoli výrobci automobilů nabízejí barvy, které se hodí ke každé osobnosti, většina řidičů preferuje časem prověřené tóny.

Popularita barev automobilů se může v různých zemích lišit – odstíny zbožňované v USA nemusí být nutně populární v Německu, Španělsku nebo Mexiku. A obecně platí, že trendy v barvách automobilů nejsou statické – mění se v průběhu času, jak nové barvy získávají pozornost. Barva vozu však není jen otázkou stylu. Například červená auta mají zřejmě větší pravděpodobnost nehody, což jen dokazuje důležitost pečlivého výběru. 

V zemích s teplým klimatem je ve srovnání se severskými zeměmi více barevných vozidel. Jízda v jasném autě v Norsku, Kanadě nebo Švédsku může zvednout místním obočí, ale v Kalifornii nebo Itálii by to bylo docela normální – zde jsou jasné barvy samozřejmostí.

Obecně platí, že bílá auta jsou populárnější v teplejších podnebích, protože bílá odráží sluneční světlo, takže tato auta jsou méně horká při řízení.

Jak ukazuje tato nedávná studie, bílá je nejoblíbenější barvou v Austrálii (39,1 % z celkového vozového parku) a v EU (26,8 %). Australané také zbožňují stříbrná (15,9 %) a šedá auta (14 %). Evropané preferují šedou ještě více (25,9 %), následují černá vozidla (24,5 %).

Podobné procento černých vozidel lze nalézt také v USA (24,7 %). Líbí se jim však i bílá (20,9 %) a stříbrná (17,3 %) auta.

„71 % vozů kontrolovaných na naší platformě bylo monochromatických – černá, bílá, šedá nebo stříbrná. To jen dokazuje, že lidé jsou při nákupu vozidel docela konzervativní,“ říká Matas Buzelis, automobilový expert a vedoucí komunikace ve společnosti carVertical.

V posledních 20 letech došlo k výrazným změnám v trendech barev automobilů. 42 % vozů vyrobených v roce 2002 a kontrolovaných na uvedené platformě historie vozů bylo šedých nebo stříbrných. Mezitím, ačkoli bílá je v současnosti jednou z nejoblíbenějších barev, v roce 2002 v podstatě žádná bílá vozidla neexistovala.

V dnešní době se věci mají úplně jinak. Ze všech vozů vyrobených v roce 2020, které byly zkontrolovány, bylo 26 % šedých a 18 % bílých.

Podíl černých aut mezi lety 2002 a 2020 zůstal víceméně podobný. Někdy barevné trendy trvají jen několik let. Například mezi lety 2012 a 2014 rostl počet hnědých aut, ale pak začal v následujících letech prudce klesat.

Podle výzkumu carVertical má barva vozidla vliv na pravděpodobnost nehody. 60 % červených aut kontrolovaných na platformě mělo nehodu, což z ní činí nejnebezpečnější barvu pro řízení.

Hnědá (59 %) a černá (57 %) jsou také barvy automobilů, které mívají nehody častěji než ostatní, následuje žlutá (55 %), modrá (54 %), bílá (50 %) a šedá (50 %). I když rozdíly mezi ojetými vozy nejsou významné, výzkum naznačuje, že vozidla určitých barev jsou méně náchylná k nehodám.

„Není žádným překvapením, že červená auta jsou častěji účastníky nehod. Sportovní auta jsou obvykle natřena červeně a milovníci rychlosti mají větší zájem sáhnout po červených autech než konzervativní řidiči. To stačí k domněnce, proč jsou červená auta na prvním místě tohoto konkrétního seznamu,“ vysvětluje M. Buzelis.

Výrobci automobilů představili v posledních desetiletích spoustu zářivých barev. Nezdá se však, že by šedá, bílá nebo černá v dohledné době ztratila na popularitě.

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP