[quote]České aerolinie (ČSA) vykázaly v roce 2018 zisk 287 milionů korun, což je meziročně o sedm procent více. Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply na 9,07 miliardy korun, což je zlepšení o víc než 100 milionů Kč. Vyplývá to z výroční zprávy firmy uveřejněné v obchodním rejstříku. ČSA předloni ovládla skupina Smartwings Group. Ta v současnosti řeší problémy s odstavenými letadly Boeing 737 MAX, které se však v předloňském hospodaření ještě neprojevily.[/quote]

Linkami ČSA cestovalo v roce 2018 víc než 2,7 milionu lidí, což bylo zhruba o šest procent více než o rok dřív. Loni se naopak přeprava i kvůli problémům s letadly celé skupiny snížila na 2,55 milionu pasažérů. ČSA také předloni asi o 250 milionů korun snížily neuhrazenou ztrátu z předchozích let na 4,86 miliardy korun.

Kladný hospodářský výsledek společnost v roce 2018 zaznamenala i přes snižování výnosů z prodeje letenek, jejichž průměrná cena klesla o tři procenta. Meziročně o 17 procent se navíc zvýšily náklady na palivo.

České aerolinie na jaře 2018 definitivně ovládla společnost Smartwings, tehdy fungující ještě pod názvem Travel Service. V současnosti drží 97,7 procenta akcií firmy. Na podzim 2018 skončil ve funkci předsedy představenstva ČSA Jozef Sinčák a nahradil ho Petr Kudela, který do firmy přišel právě ze společnosti Travel Service.

Flotilu ČSA nyní tvoří 14 letadel, dalších sedm strojů Airbus společnost převezme v následujících pěti letech. Dopravce nabízí letecká spojení do desítek destinací v zemích Evropy, Blízkého východu a Asie. Většina linek ČSA je provozována ve spolupráci s mateřskou společností Smartwings letouny z flotily Smartwings Group.

Samotná skupina Smartwings nyní čelí potížím s letadly Boeing 737 MAX, jejichž provoz kvůli loňské březnové nehodě v Etiopii zakázala Evropská agentura pro bezpečnost létání (EASA). Smartwings mají sedm těchto letounů a dalších 21 měla firma loni převzít.

 

Zdroj : ČTK