[quote]České dráhy chtějí od jiných železničních dopravců koupit čtyři elektrické lokomotivy Siemens Taurus. Stroje jsou vybavené pro osobní dopravu v ČR i okolních státech, dráhy je chtějí využívat na lince do Rakouska. Dnes o tom informoval státní dopravce na twitteru. Cenu za lokomotivy firma neuvedla, před dvěma lety dráhy za dvě lokomotivy Taurus zaplatily 5,6 milionu eur (asi 143 milionů korun).[/quote]

Záměr nákupu už schválily představenstvo a dozorčí rada firmy, podle které to zapadá do strategie postupné obnovy vozového parku firmy. „Posilujeme tím svou pozici v mezinárodní dálkové dopravě. Zásadní investice do rozvoje infrastruktury a s tím související zvýšení rychlosti a zavedení jednotného evropského zabezpečovače plánuje i Česká republika. Proto bychom rádi využili možnost výhodně pořídit tato vozidla pro rychlost 230 km/h, která již jsou vybavená palubní částí ETCS,“ uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik. Připomněl, že Taurusy splňují podmínky i pro mezistátní dopravu, dopravce je tak bude moci využívat i pro cesty například do Německa bez nutnosti výměny lokomotivy na hranicích.

Dráhy předpokládají, že by obchod mohl být uzavřený v následujících měsících. Dopravce chce lokomotivy poté nasadit na dálkovou linku Ex4 z Bohumína přes Ostravu a Břeclav do Vídně a Štýrského Hradce. Lokomotivy by doplnily další dva stroje stejného typu, které dráhy koupily v srpnu 2019. České dráhy mají nyní více než 500 lokomotiv, dále až tisícovku ucelených souprav a přes 2000 vozů.

 

Zdroj : ČTK