Invoitix

České dráhy dnes nabídly českým a ukrajinským úřadům desítky vozů pro případnou evakuaci civilních obyvatel z Ukrajiny. Společnost je připravena poskytnout vozy s kapacitou až 6000 míst, uvedly dnes České dráhy. Dopravce přímou linku na Ukrajinu nyní nemá, ale cestujícím, kteří si u ní koupili jízdenku na Ukrajinu, vrátí peníze bez storno poplatku.

Vlaky k evakuaci civilistů nabídly České dráhy prostřednictvím ministerstva dopravy. „Společnost může poskytnout spací vozy a především desítky osobních vozů s místy k sezení. České dráhy tak mohou vypravit najednou několik evakuačních vlaků s maximální kapacitou přes 6000 míst,“ uvedl mluvčí Petr Šťáhlavský. Vlaky bude podle něj možné využit k evakuaci osob také na území sousedních zemí.

České dráhy v současnosti neprovozují žádné přímé vlakové spoje mezi Českem a Ukrajinou, cestující po železnici se ovšem na Ukrajinu mohou dostat s přestupem, například na Slovensku nebo v Polsku. „Lidé, kteří plánovali cestu na Ukrajinu a měli již zakoupené jízdenky pro tyto cesty, je mohou nyní vracet bez storno poplatku,“ podotkl Šťáhlavský.

Podobnou nabídku dnes úřadům představila i brněnská společnost Gepard Express. Ta je připravena vypravit vlak, který by mohl uprchlíkům z východu Ukrajiny nabídnout v lehátkových vozech ubytování a zároveň na Ukrajinu odvézt především zdravotnický materiál, řekl ČTK majitel Albert Fikáček.

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP