Invoitix

[quote]České dráhy v létě upraví svůj jízdní řád, největší novinkou je prodloužení spoje Railjet do Bratislavy. Dopravce také přidá nové sezónní spoje do Tater a k Baltskému moři. Dnes o tom dráhy informovaly v tiskové zprávě. O spoje na Slovensko je velký zájem, nyní i kvůli hokejovému šampionátu. Soukromí dopravci změny v jízdním řádu neplánují, RegioJet ovšem posílí kapacity vytížených spojů.[/quote]

České dráhy díky prodloužení spoje Railjet do Bratislavy navýší kapacitu nyní vytížených spojů na Slovensko. Spoj začne na trase jezdit v červnu, do slovenského hlavního města bude jezdit jednou denně před 20. hodinou. Zpátky se bude vracet s odjezdem z Bratislavy po páté hodině ranní. Společnost se na provozu vlaku domluvila se slovenským dopravcem ZSSK.

Raijlet začne do Bratislavy zajíždět od června, o spoje do slovenského hlavního města je velký zájem i nyní, kdy se na Slovensku koná hokejové mistrovství světa. Dráhy do úterý vypravovaly na šampionát speciální vlaky. Zvýšený zájem potvrdil mluvčí drah Petr Šťáhlavský, konkrétní čísla ale neuvedl. „Prakticky vyprodané byly posilové vlaky vypravené v základní skupině, kde byla část jízdenek prodávána společně se vstupenkou na zápasy,“ uvedl.

Na zbývající dny společnost speciální vlaky podle původních plánů nevypraví, bude však posilovat zavedené spoje. „Například dnes jsme ranní spoje do Bratislavy posílili o tři dodatečné vagóny, to je kolem 200 míst k sezení navíc,“ dodal Šťáhlavský. Speciální spoje do Bratislavy vypravuje během mistrovství i RegioJet. Chystá je i v posledních třech hracích dnech šampionátu.

České dráhy od června rozšíří nabídku také o letní sezónní vlaky. Jezdit začnou například noční posilové vlaky Prahy do Košic, které budou mít mimo jiné zastávku u Tater, konkrétně v Popradu. Půjde o tzv. autovlak, kterým bude převážet i automobily a motocykly. Dráhy spoj navíc vybaví lůžkovými vozy. Vlak bude jezdit denně do poloviny září. Od 19. června do konce srpna bude v provozu noční rychlík z Bohumína do polských prázdninových letovisek u Baltského moře. Spoj by měl mít návaznost na další vnitrostátní linky do ostatních měst v Česku.

Další letní úpravy jízdního řadu státního dopravce budou spočívat zejména ve změně času odjezdů některých linek. Týká se to například vlaků do Vídně a Štýrského Hradce a také linky mezi Prahou a Žilinou.

Vlaky ostatních dopravců by měly během léta jezdit ve stejném rozsahu jako během školního roku. RegioJet ovšem chce posílit kapacity. „Počítáme s nárůstem počtu cestujících na výlety a prázdninové cesty,“ uvedl mluvčí dopravce Aleš Ondrůj. Regiojet nasadí do provozu nové vozy Astra, které by měly zvýšit počet míst na linkách mezi Prahou, Ostravou a Košicemi a také na trati Praha-Brno-Vídeň/Bratislava.

Ondrůj také upozornil, že letos jde o první letní prázdniny, kdy budou moci studenti a senioři využívat státní slevy. Dá se tak očekávat, že se zvýší jejich využívání při výletních cestách. Studenti do 26 let a senioři starší 65 let mohou od září loňského roku jezdit se slevou 75 procent. Podle dopravců zatím slevy navýšily počet cestujících o jednotky procent. Stát kvůli slevám vyplatil za prvních šest měsíců kompenzace 2,73 miliardy korun.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP