Čeští výrobci civilní i vojenské letecké a kosmické techniky se poprvé představí na mezinárodním veletrhu letectví Singapore Airshow. Veletrh začíná v Singapuru v úterý, českou delegaci devíti společností povede náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec. Na místě je i kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo. ČTK o tom informovala Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP).
„V silné sestavě přítomných českých firem na veletrhu nebudou chybět národní ikony vojenského a civilního letectví, výrobci letounů včetně sportovních letadel, v nichž patří Česko ke světové špičce, opravárenské podniky, dodavatelé komponent, výrobci leteckých motorů ani vývojové a zkušebnické kapacity,“ řekl prezident ALKP a ředitel Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) Josef Kašpar. „Vůbec poprvé se v novém výstavním konceptu objeví také kosmický sektor a svou premiéru zde odehrají české družice,“ dodal.
Na veletrhu se budou za Česko prezentovat firmy Aero Vodochody, Aircraft Industries a Omnipol, pro jejichž letouny jsou země jihovýchodní Asie lukrativní vývozní destinace. V kategorii MRO, tedy údržby a opravy, se za Česko představí společnost Czech Airlines Technics. Poprvé se představí Výzkumný a zkušební letecký ústav se svými kosmickými řešeními a družicemi. Sportovní letadla zastoupí firma Shark Aero, výrobce leteckých motorů společnost PBS. Delegaci uzavře CSG Aerospace a nováček Aveo Engineering, který vyrábí světla do letadel, vrtulníků i bezpilotních letadel.
Kunovický letoun do Singapuru vyrazil v neděli 11. února, cesta mu trvala pět dní a urazil při ní 11.387 kilometrů. Při sedmi mezipřistáních se objevil na letištích na Krétě, v Egyptě, Saudské Arábii, Ománu, na dvou letištích v Indii a nakonec v Thajsku. „Mít na takto prestižním veletrhu nejen společnou expozici, ale také letoun české výroby je pro prezentaci komplexních oborových schopností země zásadním lákadlem z obchodního i reprezentačního pohledu,“ řekl Kašpar.
Národní expozici organizuje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s ministerstvem obrany, ministerstvem zahraničních věcí a ALKP. „MPO, které je organizátorem české národní expozice, v delegaci zastupuje Matyáš Pelant ze sekce Evropské unie a zahraničního obchodu,“ uvedl mluvčí MPO Marek Vošáhlík.
Letošní ročník Singapore Airshow se po propadu, který způsobila pandemie covidu-19, vrací na předcovidovou účast. Organizátoři očekávají 30.000 obchodních hostů a až 100.000 návštěvníků na poslední dva dny, kdy se veletrh otevírá veřejnosti. Veletrh je nejvzdálenější destinací, na které se prezentuje český letecký a kosmický průmysl v národní expozici.
Zdroj: ČTK