[quote]Sněmovna vyslovila svůj souhlas se změnou Úmluvy o mezinárodním civilním letectví, která navyšuje počet členů Rady Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO). Zvýšit se má z nynějších 36 na 40 členů. Podle vlády by to mělo umožnit, aby se ČR v budoucnu stala opět členem Rady a hájila tam své i evropské zájmy. Senát již změnu dohody schválil loni v srpnu.[/quote]

Důvodem pro zvýšení počtu členů Rady ICAO je rostoucí počet členských států organizace a má přinést lepší rovnováhu v zastoupení států v Radě. Protokol z roku 2016 o změně úmluvy, který počet členů navyšuje, podléhá ratifikaci členských států ICAO. Tehdejší koaliční vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) s touto změnou souhlasila.

Vláda uvádí, že ČR je spolu s Maďarskem, Rumunskem a Slovenskem zakládajícím členem tzv. rotační skupiny států střední Evropy (CERG), do níž nyní patří i Bulharsko, Kypr, Litva, Polsko, Řecko a Slovinsko. Účelem této skupiny je, aby se její členové v Radě střídali a byl v ní vždy přítomen jeden stát, který bude hájit její zájmy. Při poslední volbě členů v roce 2016 však počet evropských států, které se o místo ucházely, převýšil počet míst vymezených pro Evropu. Proto skupina CERG přenechala své místo Turecku a poprvé od svého vzniku tak tato skupina nemá v Radě svého zástupce.

Zvýšení počtu členů Rady je tedy žádoucí i z toho důvodu, že by mělo umožnit návrat zástupce CERG do Rady ICAO a umožnit tak České republice stát se v budoucnu opět členem tohoto důležitého orgánu a hájit tam své zájmy, uvedla vláda.

 

Zdroj : ČTK