[quote]

Po zdlouhavých jednáních o budoucím partnerství Evropské unie s Velkou Británií podepsaly státy eurozóny, včetně České republiky, dohodu o spolupráci a obchodu. Plnění dohody o brexitu bylo zahájeno 1. ledna 2021. Doprovázeno však bylo mnoha nezodpovězenými otázkami, které se týkaly podnikatelů, společností i podniků.

 

[/quote]

 

Hranice

Od 1. ledna 2021 mohou občané EU, kteří legálně pobývají ve Velké Británii déle než pět let, požádat o trvalý pobyt v této zemi. To platí i pro občany Spojeného království v zemích EU, včetně České republiky.

České ministerstvo vnitra dodává, že pro občany Spojeného království bude důkazem legálního pobytu přítomnost dokladu o dočasném nebo trvalém pobytu vydaném před 1. únorem 2020. Alternativním průkazem pak bude potvrzení o pobytu vydané po 1. únoru 2020.

U krátkodobých pobytů v České republice „do 90 dnů“ musí občané Spojeného království požádat o udělení schengenského víza.

Finance

Kvůli daňovým změnám, které vstoupily v platnost od letošního nového roku, začaly některé internetové obchody v České republice odmítat dodávky do Velké Británie. Společnosti se potýkají s obtížemi, protože čelí dalším výdajům, zvýšenému množství papírování a byrokracii.

Logistické společnosti jako FedEx a TNT oznámily možné zvýšení výdajů na přepravu zboží mezi Velkou Británií a EU, z velké části kvůli nákladům na přizpůsobení se systémů brexitu. Maloobchodníci, kteří přepravují zboží do 150 EUR, jsou nyní povinni se registrovat pro platbu britského DPH i u britských celních úřadů.

Obchod

Nová pravidla pro obchod mezi zeměmi po brexitu byla zveřejněna 26. prosince, několik dní před vstupem dohody v platnost. To způsobilo potíže společnostem, které dříve narážely na problémy s celním prohlášením. Potíž spočívá ve skutečnosti, že pokud společnost nevyplní správně dokumentaci a neobdrží povolení ke vstupu do země, zboží se zasekne ve skladech a distribučních centrech. A uzavření hranic v důsledku nové mutace, Covid-19, který se nedávno objevil ve Velké Británii, působí větší tlak na řidiče na hranicích.

Velká Británie je pro české vývozce pátým nejdůležitějším trhem. Je těžké předvídat, co se stane v příštích měsících a letech, takže je příliš brzy na hodnocení celé dohody. Toto je pro české společnosti velmi obtížná doba, protože každý se bude muset přizpůsobit nové realitě, – komentuje Tatiana Serikova, country manažerka v České republice a manažerka pražské pobočky. – Velká Británie již není součástí Evropské unie a tyto nové podmínky pro rozvoj obchodních vztahů s britskými partnery se stávají povinnými. Úkolem týmu AsstrA je pečlivě sledovat situaci na trhu, rychle předávat informace klientům a nabízet kompetentní alternativy“.

 

Zdroj : AsstrA

DPP