[quote]Čeští vojenští instruktoři v Afghánistánu mají na starosti školení pilotů vrtulníků Mi-17 na neobvyklé a nebezpečné situace, odstraňování jejich zlozvyků při pilotování i výcvik technického personálu. Výuku jim ztěžuje intenzivní nasazení afghánských letců do bojů proti povstalcům i třeba výpadky v dodávkách elektřiny. Novinářům to v Kábulu během návštěvy ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové (za ANO) řekli zástupci české jednotky.[/quote]

V Afghánistánu působí už 22. jednotka leteckého poradního týmu. Na mezinárodním letišti v Kábulu zdokonalují umění pilotů, školí techniky a zkušenosti čeští vojáci předávali i třeba palubním střelcům z ochranky afghánského prezidenta.

Pro výcvik mají k dispozici dva simulátory, které přesně simulují chování ruských strojů Mi-17, které afghánská armáda, stejně jako česká, používá. Pro výcvik instruktoři využívají simulátor vyrobený na Slovensku. „Výhodou simulátoru je, že si piloti mohou vyzkoušet situace, které by bylo v reálu těžké cvičit,“ poznamenal jeden z českých instruktorů.

Na výcvik piloti afghánské letky chodí denně, pravidelný a intenzivní kurz se pro ně českým instruktorům plánuje obtížně. Důvodem je časté zapojení pilotů do bojových akcí. Instruktoři proto musí být v těsném kontaktu s velitelem letky, se kterým plánují výcvik. Někdy na něj chodí jednotliví piloti, jindy přijde celá posádka vrtulníku. Denně je simulátor využíván čtyři hodiny, dvě hodiny dopoledne, dvě odpoledne.

Čeští instruktoři se musí vypořádat i s místními podmínkami. V hale, kde je simulátor umístěn, panuje chladno, obvyklé jsou i výpadky elektřiny. Obsluha má pak jen několik minut, dokud běží náhradní zdroj energie, aby systém bezpečně vypnula.

Samotný simulátor tvoří část kabiny vrtulníku vybavená všemi přístroji jako běžný stroj. Na plátno před kabinou jsou promítány reálné záběry afghánské krajiny. Podle instruktorů jsou několik let staré a tedy třeba zcela neodpovídají stavebnímu rozvoji Afghánistánu, pro výcvik je ale označují za dostatečné. Mapové podklady zahrnují pro případ potřeby i okolní země. Piloti si na přístroji mohou především nacvičit nebezpečné situace, prohlubují si a zdokonalují znalosti a zlepšují své postupy. „Zaměřujeme se hlavně na postupy samotného létání, řešení zvláštních případů. Pokud je tady celá posádka, tak součinnost v celé posádce, simulování a plnění celých bojových misí,“ podotkl jeden z instruktorů.

Postup podle něj záleží na konkrétním pilotovi. Mladší piloti mají za sebou výcvik v zahraničí, Češi jim pomáhají prohlubovat a zdokonalovat nabité zkušenosti. „U starších pilotů se jedná o obnovování návyků, odstraňování zlozvyků a podobně,“ podotkl instruktor.

Další část jednotky se soustředí na pomoc technickému personálu. Přímo na letištní ploše s Afghánci nacvičují třeba výměnu zbraňových systémů, jejich nabíjení nebo péči o stroje. Podle českého velitele jednotky je výcvik zaměřen na to, aby afghánský personál zvládl vše samostatně. „Naši specialisté pouze dohlížejí na jednotlivé činnosti, případně pomohou radou, ukážou, ale je to čistě v afghánské režii, aby byli schopni sami vrtulník připravit, vyzbrojit a postarat se kompletně o veškerou údržbu,“ podotkl.

Afghánci si podle něj dokážou poradit s náročnými a náhlými situacemi. Když se třeba vracel z boje vrtulník s poškozeným podvozkem, na letištní plochu v rychlosti nanosili staré pneumatiky, na kterých bezpečně stroj přistál.

Do konce minulého roku mohli čeští instruktoři školit afghánské kolegy i ve vzduchu, o obnovení tohoto mandátu se nyní jedná. Vedení armády mluví i o možném rozšíření týmu. Ten v současné době doplňují i slovenští technici. V Kábulu působí i poradní letecké týmy třeba z Maďarska nebo USA.

Zdroj: ČTK