Cestující loni v městské hromadné dopravě (MHD) ve zlínské aglomeraci zapomněli rekordní počet věci. Bylo jich 1001, mezi nimi například mixážní pult. Počet zapomenutých věcí se poprvé v historii Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice (DSZO), která MHD v krajském městě a jeho okolí zajišťuje, dostal přes tisícovku, řekl ČTK její mluvčí Vojtěch Cekota. Společnost byla založena v lednu 1995. Letos již lidé zapomněli v jejích trolejbusech a autobusech asi 450 věcí.

Poslední znatelnou ztrátu zaznamenal jeden z cestujících ve středu 22. května v autobuse na lince 38. Řidič v něm našel peněženku s důležitými osobními doklady a částkou kolem 30.000 korun. Podle služebního předpisu odevzdal nález na dispečinku DSZO. „Brzy se přihlásil a dostavil majitel ztracené peněženky. Byl velmi potěšen, když zjistil, že o nic ze svých dokladů ani peněz při cestování hromadnou dopravou nepřišel,“ uvedl mluvčí.

Nálezy se podle něj do značné míry mění s roční dobou a počasím. V zimě jsou to čepice, rukavice, při špatném počasí deštníky, na jaře lehčí bundy, v létě kšiltovky nebo sluneční brýle. Po celý rok lidé ve vozech MHD zapomínají svazky klíčů, hračky, mobilní telefony, časové jízdenky a knihy, v posledních dvou letech též ukrajinské pasy. „Peněženky s většími obnosy spíše výjimečně. Kdysi se v MHD našla zubní protéza. V roce 2023 se mezi nálezy z MHD objevil rovněž poměrně drahý mixážní pult,“ uvedl Cekota.

Mobilů se ve vozech MHD ve Zlíně a Otrokovicích najde průměrně pět za týden. „Všechny nálezy z našich trolejbusů a autobusů pečlivě evidujeme a cestující, kteří věc ve vozidle ztratili nebo zapomněli, se o ni mohou přihlásit a získat ji zpět,“ řekl vedoucí dispečer DSZO Jan Tesař.

Zapomenuté předměty, které řidič při kontrole vozidla na konečné stanici nebo po skončení směny nalezne, odevzdá při návratu do vozovny na vrátnici. Následující pracovní den je tam převezme a zapíše do knihy pověřená pracovnice DSZO a uloží je do skříně ve své kanceláři. Pokud se o nálezy nikdo nepřihlásí, jednou za čtrnáct dnů je pracovnice DSZO odevzdává v oddělení ztrát a nálezů zlínského magistrátu, kde jsou jejich majitelům k dispozici po dobu tří let.

„Pokud jde o doklady nebo předměty, u kterých lze dohledat jméno a adresu majitele, do tří pracovních dnů jim posíláme dopisy s výzvou, aby se u nás pro ztracenou věc zastavili,“ uvedla Jana Vojáčková, která má v DSZO tuto agendu na starosti. Rodiče menších dětí, které často ztrácejí například batůžky s cvičebními pomůckami, ale i některé dražší věci, vyzvala, aby je nepodepisovali jen jménem, ale uvedli na nich také telefonní číslo, na které mohou pracovníci DSZO v případě ztráty věci zavolat.

Zdroj: ČTK

DPP