Invoitix

[quote]Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies připravuje prodej svých aktivit v jihovýchodní Asii singapurské společnosti Grab. Na oplátku v ní má získat blíže neurčený, avšak významný podíl. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedl server finanční televize CNBC. Žádná dohoda ale podle zdrojů zatím uzavřena nebyla.[/quote]

Uber se tak zřejmě vydá stejnou cestou jako v Číně. Tam prodal své aktivity konkurenční Didi výměnou za 20procentní podíl. Podobně v Rusku se vzdal svých aktivit ve prospěch firmy Jandeks, za což získal 37procentní podíl v její součásti pro alternativní taxi.

Uber si chce tímto způsobem snížit náklady před vstupem na burzu, který by mohl přijít už příští rok. Šéf Uberu Dara Khosrowshahi, který se funkce ujal v srpnu loňského roku, chce napravit pověst firmy a nastolit finanční disciplínu. Ta by měla Uber vytáhnout do zisku.

Za loňský rok se ztráta Uberu zvýšila o 61 procent na 4,5 miliardy dolarů (92 miliard Kč), v posledním čtvrtletí se ale firmě podařilo ztrátu významně snížit. Činila 1,1 miliardy dolarů a byla o 26 procent nižší než v předchozích třech měsících.

Asijský provozovatel alternativní osobní přepravy Grab nabízí služby ve více než 100 městech jihovýchodní Asie a tvrdí, že na tamním trhu sdílené taxislužby má podíl 95 procent.

Spojení Grabu s Uberem by nahrálo japonské investiční skupině SoftBank, která chce získat větší kontrolu nad světovým trhem sdílených jízd. V lednu vstoupila do Uberu převzetím zhruba 15procentního podílu a drží také akcie společností Grab, Didi, indické Ola a brazilské 99. Zájem vyjádřila rovněž o firmu Lyft, která je hlavním americkým rivalem Uberu.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP