Source: Pixabay.com
DPP

[quote]Česká republika by s Polskem mohla spolupracovat při přeshraničních zásazích vojenských letadel. Počítá s tím mezivládní dohoda, která se nyní připravuje. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Smlouva by měla být uzavřena v roce 2018.[/quote]

,,V současné době se připravuje mezivládní dohoda s Polskem o spolupráci v oblasti vojenského letectví, která umožní především přeshraniční zásahy hotovostních stíhacích letounů obou států při zabezpečování protivzdušné obrany v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINADS),“ uvedl Pejšek.

Dohoda je nyní podle něj v závěrečné fázi přípravy. Dojednána by tak mohla být během příštího roku.

NATINADS (NATO Integrated Air Defence System) je alianční systém, který zajišťuje nepřetržitou ochranu vzdušných prostorů evropských členů NATO. Každý členský stát je zodpovědný za obranu svého vzdušného prostoru. České letectvo do systému vyčleňuje dva stíhací letouny Gripen, které poté podléhají aliančnímu velení. Ročně odstartují k několika „ostrým“ letům. Většinou kontrolují nekomunikující letadla, která například ztratí spojení. Smlouva s Polskem by mimo jiné umožnila, že by například česká stíhačka doprovodila podezřelé letadlo i nad polské území.

Česká republika se domluvila na uzavření smlouvy o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru také se Slovenskem. Smlouva s bývalým federálním partnerem je ale širší než chystaná dohoda s Polskem. Pilotům umožní i použít zbraně na území druhého státu proti narušiteli vzdušného prostoru. Zasáhnout by tak mohli třeba proti civilnímu letadlu, které unesou teroristi. Dohoda zároveň předpokládá vzájemnou výpomoc pro případ, že by jedna ze zemí nebyla s to zajistit ochranu svého vzdušného prostoru.

Zdroj: ČTK