Invoitix

[quote]Stavební společnost Metrostav získala na Slovensku zakázku v hodnotě 13,9 milionu eur (354 milionů korun) na výstavbu přivaděče k budovanému úseku dálnice u Žiliny na severu země. Mluvčí správce slovenských dálnic NDS Michaela Michalová ČTK sdělila, že NDS s Metrostavem podepsala příslušnou smlouvu.[/quote]

Metrostav uspěl ve veřejné soutěži, ve které předložilo nabídku osm společností. Tendr pomohl snížit cenu o téměř dvě pětiny oproti původně předpokládané hodnotě zakázky, která byla stanovena na 22,5 milionu eur (574 milionů korun).

Výstavba přivaděče Lietavská Lúčka-Žilina je potřebná pro napojení stávající silniční sítě na budovanou dálnici jižně od Žiliny, na jejíž realizaci se rovněž podílí Metrostav. Tento 11,3 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 Hričovské Podhradie-Lietavská Lúčka měl být podle dřívějších odhadů hotov na podzim příštího roku. Z nejnovějších informací ale vyplývá, že dokončen bude až ve druhém čtvrtletí roku 2019 z důvodů horších nepředvídatelných geologických podmínek při ražení tunelů. NDS uvedla, že přivaděč chce otevřít pro motoristy spolu se zmiňovaným úsekem dálnice.

Nevládní slovenský institut INEKO loni upozornil na riziko, že část dálnice u Žiliny skončí v poli, protože NDS včas nevypsala tendr na stavbu přivaděče. NDS kvůli časové tísni loni oznámila zadání výstavby přivaděče bez veřejné soutěže, což by ale znamenalo, že by na projekt nemohla použít peníze z unijních fondů. Letos na jaře se NDS nakonec rozhodla pro vypsání tendru, přičemž smlouvu s jeho vítězem původně plánovala uzavřít v srpnu.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP