DPP

[quote]České aerolinie (ČSA) plánují přes současnou insolvenci výrazně navýšit svůj provoz v příští letní sezoně. Aerolinky chtějí během letního letového řádu provozovat pravidelné linky do 15 destinací ve 14 zemích, v plánu jsou především tradiční spojení, které přerušila pandemie koronaviru. Nyní má dopravce pět pravidelných linek. Informovaly o tom dnes ČSA. Společnost je od března v úpadku a plánuje reorganizaci.[/quote]

ČSA budou podle plánů příští léto opět létat z Prahy do Bruselu, Barcelony, Madridu, Říma, Amsterdamu, Helsinek, Bukurešti, na Maltu a Island. Novinkou bude obnovení letů ČSA mezi Prahou a Sofií, naposledy na této trase dopravce létal v březnu 2012. Pokračovat bude provoz na linkách do Paříže, Stockholmu, Kodaně, Moskvy a Kyjeva, kam ČSA létají už nyní. Prodej letenek už společnost zahájila.

ČSA silně zasáhly dopady epidemie koronaviru, dopravce musel zrušit velké množství spojů. Kvůli ztrátám už loni propustil kolem 300 pracovníků. V únoru firma oznámila úřadu práce záměr propustit až všech 430 zaměstnanců. ČSA v této souvislosti upozornily na to, že jde o jeden z kroků v připravované reorganizaci, a záměr tak nemusí znamenat propuštění všech. Kvůli krizi se ztenčila flotila letecké společnosti na dvě letadla.

Od března je společnost v úpadku, v červnu soud povolil jejich reorganizaci, kterou má vypracovat mateřská společnost Smartwings.

Posílení provozu chystají i další letečtí dopravci. Například společnost Eurowings od března přidá do svého pražského letového řádu osm nových linek. Létat bude například na řecké ostrovy, Mallorku a další španělské destinace, do portugalského Fara nebo na kyperskou Larnaku. Během zimy Eurowings létají z Prahy do 14 destinací.

Leteckou dopravu nadále výrazně omezuje koronavirová krize, provoz na pražském letišti ovšem v posledních měsících pomalu roste. Letiště v září odbavilo téměř 654.000 cestujících. Meziročně je to asi o 63 procent více, zároveň je to však asi o dvě třetiny méně než v předkrizovém období.

 

Zdroj : ČTK