České aerolinie (ČSA) vykázaly v roce 2017 zisk 267 milionů korun, což je meziročně o 9,7 procenta více. Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply na devět miliard korun, což je zlepšení o víc než miliardu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy firmy uveřejněné v obchodním rejstříku. ČSA předloni zvýšily počet přepravených pasažérů meziročně o sedm procent na 2,9 milionu lidí.

Podle zprávy se v roce 2017 pozitivně na hospodaření společnosti projevilo například zavedení nových cenových balíčků, které tuzemský dopravce zavedl na konci předchozího roku. Dopravce v jednotlivých balíčcích nabízel různé služby pro cestující, přičemž podle společnosti tento systém podpořil mimo jiné i prodeje doplňkových služeb.

Vedle toho rostla poptávka na trzích, které jsou pro ČSA strategicky důležité. Největší meziroční nárůst výnosů z dopravy dopravce zaznamenal na ruském trhu (o 30 procent) a ukrajinském trhu (o 35 procent). ČSA proto v roce 2017 posílily spoje do těchto zemí o další frekvence.

V roce 2018 společnost očekává opět kladné hospodaření, zisk by se však měl podle plánů společnosti snížit na desítky milionů korun.

České aerolinie v loňském roce definitivně ovládla společnost Smartwings, tehdy fungující ještě pod názvem Travel Service, která v současnosti drží 97,7 procenta akcií firmy. Na podzim roku 2018 navíc skončil ve funkci předsedy představenstva Jozef Sinčák, kterého nahradil Petr Kudela, jenž do firmy přišel právě ze Smartwings. ČSA v posledních týdnech zrušilo několik linek. Skončí například spoje mezi Prahou, Ostravou a Bratislavou.

Zdroj : ČTK