Provoz kamionů na dálnici D1 každoročně roste. Jen na Vysočině se v uplynulých pěti letech, kdy se páteřní dálnice opravuje, zvýšil počet mýtných transakcí o více než 20 procent. Loni jich tam kamiony provedly kolem 1,77 milionu. Vyplývá to z informací ČTK od správce mýtného systému firmy Kapsch. Mýtné transakce představují zaznamenaný počet průjezdů pod jednotlivými mýtnými branami.

Růst provozu je podle odborníků spojen zejména s rostoucí ekonomikou a obchodem, která se promítá právě do dopravy. V tuzemské nákladní dopravě tak roste vnitrostátní provoz, podíl na růstu mají i zahraniční dopravci převážně z východu Evropy.

Statistika mýtných transakcí od roku 2013 do konce loňského roku zahrnovala úsek mezi 81. a 119. kilometrem D1 na Vysočině, kam patří i v současnosti kritický úsek Humpolec-Větrný Jeníkov. Podle statistik je přitom růst kontinuální, každoročně zhruba o čtyři až šest procent. Nenastal tak žádný skokový nárůst, který by provoz na D1 během modernizace výrazněji změnil během krátké doby.

V případě celé dálnice byl nárůst mýtných transakcí ještě několikanásobně vyšší, což však bylo z velké části ovlivněno i nově zprovozněnými kilometry dálnice na severní Moravě.

S rostoucím provozem se logicky zvyšuje i výnos z mýta. Ten loni z celé tuzemské dálniční sítě i malé části silnic první třídy činil celkem 10,8 miliardy korun, což blo meziročně o téměř čtyři procenta více.

Motoristé se v posledních týdnech musí na dálnici D1 vyrovnávat s hustým provozem a často i několikakilometrovými kolonami. Dopravu totiž komplikuje silné sněžení, na úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem je navíc provoz omezen kvůli komplikacím při modernizaci dálnice.

Kompletní rekonstrukce páteřní dálnice trvá už skoro šest let a dosud je dokončeno zhruba 50 procent oprav. Modernizace úseku D1 mezi Prahou a Brnem původně měla skončit v roce 2020, práce se však kvůli problémům s přípravou staveb protáhnou minimálně o rok.

Zdroj : ČTK