České aerolinie (ČSA) provoz své letecké linky z Prahy do Kyjeva zatím nepřeruší. Dopravce chce bezpečnostní situaci na Ukrajině dál monitorovat a v případě jejího zhoršení bude reagovat. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí aerolinií Vladimíra Dufková. Provoz nepřerušují ani další tři ukrajinské aerolinky, které z Prahy na Ukrajinu pravidelně létají. Lety z evropských měst na Ukrajinu v posledních dnech zrušili kvůli obavám z ruské invaze a s ní spojeného rizika někteří zahraniční dopravci.

„České aerolinie provoz na Ukrajinu nepřerušují, lety do Kyjeva budou provozovány nadále podle platného letového řádu. Situaci monitorujeme, v případě zhoršení bezpečnostní situace jsme připraveni adekvátně zareagovat,“ uvedla Dufková.

Český dopravce podle pražského letiště původně zrušil spoje naplánované na 18., 21. a 23. února. Dnes dopoledne ovšem letiště uvedlo, že aerolinky znovu zažádaly o jejich obnovení v letovém řádu. Podle mluvčí Kláry Divíškové jejich původní zrušení nesouviselo se současnou bezpečnostní situací na Ukrajině. Obnovení letů kvůli velkému zájmu následně potvrdila i Dufková. Důvody zrušení letů byly podle ní obchodní. ČSA tak v tomto týdnu plánují denní provoz z Prahy do Kyjeva, vedle toho dál nabízejí letenky i v závěru února.

V letech z české metropole na Ukrajinu zatím pokračují beze změn i další dopravci, uvedl dnes Letiště Praha. Vedle ČSA létají mají pravidelné linky do Kyjeva ukrajinské aerolinky SkyUp Airlines a Ukraine International Airlines. Do Oděsy a Lvova pak pravidelně létá další ukrajinský dopravce Bees Airline. Podle letového řádu mají v tomto týdnu v plánu více než dvě desítky příletů a odletů.

Ve světových médiích se v minulých dnech objevila varování, že Ukrajině kvůli obavám z ruské invaze hrozí faktické odstřižení od letecké dopravy. Varování později potvrdila letecká společnost SkyUp, jejíž linka z Madeiry do Kyjeva musela v noci na dnešek přistát v Kišiněvu, protože vlastník letadla zakázal, aby stroj vletěl do ukrajinského vzdušného prostoru.

V sobotu zrušila lety na Ukrajinu nizozemská společnost KLM. O zastavení letů na Ukrajinu uvažuje například německá Lufthansa, rozhodnutí ale dosud nepadlo, uvedla agentura Reuters.

České ministerstvo zahraničí (MZV) o víkendu před cestami na Ukrajinu vydalo varování. „Pokud na Ukrajině jste, zvažte možnost opuštění země. MZV vyzývá občany, kteří zvažují odjezd z Ukrajiny letecky, aby tak učinili bezodkladně vzhledem k možnému omezení či pozastavení služeb leteckých společností,“ stojí v prohlášení.

Zdroj : ČTK

DPP