Americký zbrojní koncern Lockheed Martin kvůli tlaku antimonopolních úřadů ve Spojených státech ustoupil od akvizice firmy Aerojet Rocketdyne Holdings. Koncern to v neděli oznámil v tiskové zprávě. Firma Aerojet se zabývá výrobou raketových motorů a Lockheed za ni nabízel 4,4 miliardy dolarů (přes 95 miliard Kč).

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala koncem ledna žalobu s cílem transakci zablokovat. Lockheed by podle ní mohl využít kontroly nad společností Aerojet k tomu, aby zkomplikoval situaci na trhu jiným dodavatelům v obranném sektoru. Proti transakci se stavěla zejména zbrojovka Raytheon Technologies.

Lockheed akvizici oznámil na konci roku 2020. Jeho plán vyvolal kritiku, protože akvizice by mu poskytla dominantní postavení v oblasti raketových motorů na tuhé pohonné látky. Šéf Lockheedu James Taiclet dříve uvedl, že americká vláda by z případné akvizice těžila s ohledem na ceny raket, jejich výkonnosti a rychlosti.

Lockheed se podle agentury AP touto akvizicí snažil reagoval na konkurenci v podobě nových uchazečů o vesmírné kontrakty americké vlády. Mezi tyto nové konkurenty patří například firmy Space X a Blue Origin, za kterými stojí miliardáři Elon Musk a Jeff Bezos.

Raketové motory, které vyrábí Aerojet, mají širokou škálu využití – od obranného raketového systému v USA, takzvaného protiraketového deštníku, až po samonaváděcí střely Stinger. Mezi zákazníky firmy se mimo jiné řadí Pentagon či americká vesmírná agentura NASA, dále společnosti Boeing, Lockheed Martin, Raytheon a United Launch Alliance.

zdroj : ČTK