DPP
V současné době studuje v Česku dvacet budoucích dopravních pilotů z Ukrajiny. Výcvik se koná ve spolupráci s firmou F Air. Od letního semestru bude navíc ČVUT v Praze samostatným garantem jejich výuky a počet studentů se zvýší na pětadvacet. Projekt, na který Česko přispělo z rekonstrukčního programu pro Ukrajinu, byl představen při setkání rektora Národní letecké univerzity v Kyjevě (NAU) Volodymyra Šulhy a rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka. Schůzky se za českou vládu zúčastnil ministr Jan Lipavský, přítomni byli i zástupci ukrajinské a americké ambasády – i USA totiž finančně projekt podpořily.

Od loňského října probíhá v Česku výcvik 20 ukrajinských dopravních pilotů. Praha, Benešov a Karlovy Vary se staly dočasným domovem pro 17 studentů a 3 studentky Národní letecké univerzity v Kyjevě. Pokračují ve studiu a leteckém výcviku, který se kvůli válce nemůže konat nad ukrajinským územím. Jejich pobyt navazuje na dlouhodobé kontakty Fakulty dopravní ČVUT a Národní letecké univerzity, nejprestižnější ukrajinské školy pro dopravní piloty. Další rozšíření spolupráce obou škol umožnily prostředky z vládního programu pomoci Ukrajině a grant poskytnutý americkým rozvojovým programem. Ukrajinští studenti si pak sami ČVUT vybrali.

„Projekt významně podpořil trojstrannou spolupráci mezi ČVUT, Národní leteckou univerzitou a F AIR spol. s r.o., která byla rozvíjena již od roku 2021. Jsme rádi, že díky tomu máme kapacity využívat naše více než dvacetileté zkušenosti s výcvikem pilotů v univerzitním prostředí pro rozvoj vzdělávání Národní letecké univerzity dle EU legislativy, uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Sdělil také, že jej těší pokračování programu.

Dvouletý výcvik je převážně hrazen z rozpočtu programu pro rekonstrukční pomoc Ukrajině. K 22 mil. Kč z tohoto rozpočtu přidala americká administrativa prostřednictvím programu Partnerství pro rozvojovou spolupráci 10 mil. Kč na rozšíření úpravy výukových sylabů kyjevské univerzity dle standardů EU. Na těchto úpravách bude Fakulta dopravní ČVUT s ukrajinskou univerzitou pracovat do června příštího roku.

Zdroj: ČVUT