Bezmála tři stovky jízdních kol přepravily v létě cyklobusy z Prostějova do Jedovnice v Moravském krasu a do Bouzova na Olomoucku, který je díky hradu i okolní přírodě vyhledávaným turistickým cílem. V přechozích letech cyklobus o víkendech mířil z Prostějova pouze do Moravského krasu, letos přibyl i Bouzov. ČTK to sdělil primátorův náměstek Jiří Pospíšil (PéVéčko).

„Za letošní sezonu přepravil dopravce 134 jízdních kol na Bouzov, z toho šest elektrokol. Dalších 164 kol přepravil do Jedovnice, přičemž elektrokol bylo 47. Celkový počet cestujících, tedy i pěších turistů, byl v období od dubna do října za oba cyklobusy 1412 pasažérů,“ uvedl Pospíšil. Provoz cyklobusů na obou trasách ve spolupráci s radnicí zajistila společnost FTL, která v Prostějově provozuje městskou hromadnou dopravu.

V uplynulých letech jezdil cyklobus od dubna do září o víkendech na lince z Prostějova přes Plumlov, Drahany, Rozstání a Baldovec do Jedovnice. „Vzhledem ke kladnému ohlasu ze strany veřejnosti jsme v letošní sezoně nabídli i novou linku, která zajížděla o sobotách až do Bouzova, tedy stanicemi Prostějov, Olomouc, Sobáčov, Mohelnice a Bouzov. A podle statistiky letošní sezony provozu cyklobusů to byl opravdu dobrý počin,“ uvedl Pospíšil.

Cyklobusem se mohou na oblíbená místa už několik let vozit také obyvatelé Přerova, ze kterého autobus s vozíkem na kola jezdí na beskydské horské sedlo Bumbálka a na Bouzov. O cyklobusy je v Prostějově i Přerově každoročně velký zájem. Například v roce 2022 bylo z Přerova na Bumbálku 16 spoji přepraveno 503 cestujících s 439 koly. Jízdu zpět využilo 21 cestujících s jedním kolem. Na Bouzov bylo z Přerova loni přepraveno 102 cestujících s 83 koly a zpět jelo 11 cestujících bez kol.

Zdroj: ČTK