[quote]Digitalizaci metodou BIM (Building Information Modelling) v Česku aktuálně využívá 30 procent projektových společností. Další dvě třetiny firem plánují její zavedení do pěti let. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC, kterou zveřejnila na dnešní konferenci projektových společností. V létě v průzkumu oslovila zhruba stovku projektových firem.[/quote]

Metodu BIM (Building Information Modelling) odborníci nejčastěji označují jako informační model stavby. Do stavebního procesu od jejího návrhu přes výstavbu až po správu zavádí digitální technologie. Ty by měly snížit počet chyb, urychlit stavbu a přinést finanční úspory.

Podle propočtů ministerstva průmyslu a obchodu by úspora mohla dosáhnout až pětiny nákladů z celé doby stavby, tedy několik desítek miliard korun ročně. BIM pracuje s 3D modelem, který umožňuje mimo jiné lepší plánování a přehlednější analýzy pro výběr variant. Měl by pomoci také vytvoření přesnější zadávací dokumentace a předvedení plánů staveb veřejnosti prostřednictvím digitální vizualizace.

Digitalizace metodou BIM má být od roku 2022 povinná u všech stavebních zakázek nad 150 milionů korun a projektových prací nad šest milionů korun.

„Projekty a investice jsou nezbytným předpokladem stavebnictví. Vláda si navíc v programovém prohlášení jako jednu z priorit stanovila digitalizaci stavebnictví, s čímž souvisí postupné zavádění metody BIM. Ta urychlí a zkvalitní postup přípravy, provádění a provozování staveb a uspoří náklady investorů. Díky ní rovněž stát bude schopen za stejné peníze postavit a udržovat víc staveb než dosud,“ uvedl na konferenci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Jak vyplývá z výsledků dřívějšího průzkumu, digitalizace ve stavebnictví přinese finanční úspory podle 90 procent zástupců veřejných investorů. Desetina naopak uvedla, že digitalizace stavební proces nezjednoduší a úspory nepřinese.

Generální ředitel projektové firmy Sudop Group Pavel Havlíček upozornil, že zatímco ve strojírenství jsou podobné postupy řadu let standardem, stavebnictví v tomto ohledu zaspalo a velká většina procesů je na papíře. „BIM tak dokáže přenést stavebnictví ze středověku, od kterého se některé procesy principiálně nezměnily, konečně do 21. století,“ řekl.

V průzkumu většina veřejných investorů uvedla, že jim chybí podpora ze strany státu pro vzdělávání a seznamování s metodou BIM. Za dostatečnou ji považuje pouze 16 procent z nich.

Zkušenými odborníky na danou problematiku disponuje pouze devět procent veřejných zadavatelů. Tři čtvrtiny plánují zavádět BIM až poté, kdy stát vytvoří standard a bude ho používat na svých pilotních projektech.

 

Zdroj : ČTK