Digitální cedule s informacemi pro cestující jsou v Olomouci téměř na čtvrtině ze čtyř stovek zastávek tramvají a autobusů městské hromadné dopravy. První inteligentní označníky, které ukazují skutečný čas příjezdu nejbližšího spoje, informují cestující o nízkopodlažních vozidlech či poskytují hlasové informace nevidomým, na zastávkách olomoucké MHD instalovali v roce 2007. Letos radnice opraví a modernizuje další zastávky MHD, na některých linkách vzniknou i nová místa pro zastavení autobusů. Součástí oprav zastávek bude také instalace digitálních cedulí s informacemi pro cestující či nových laviček a přístřešků. ČTK to sdělila primátorova náměstkyně Miroslava Ferancová (ANO).

Autobusové zastávky nechá město opravit například v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí křižovatky ulic Schweitzerova a Velkomoravská u prodejny Lidl. Na tuto akci, která zahrnuje nejen opravy povrchů a nové světelné signalizace, naváže rekonstrukce vozovky v ulici Schweitzerova v úseku od Velkomoravské až po Zikovu. „Její součástí bude také úprava autobusových zastávek Povel škola, a to v obou směrech, kdy dosavadní zálivy z žulových kostek nahradí betonové desky s bezbariérovou úpravou. Ve směru z centra pak přibude inteligentní označník,“ uvedla Ferancová.

Dvě nové autobusové zastávky vybavené digitálními informačními cedulemi letos přibudou díky opravě silnice v Okružní ulici. Stavbaři zekonstruují autobusovou zastávku Foerstrova – pošta ve směru na Hlavní nádraží. „Tady bude předlážděno nástupiště, a protože jde o vytíženou trasu, bude zde pro zvýšení komfortu cestujících doplněn i nový inteligentní označník,“ řekl vedoucí odboru dopravy a územního rozvoje magistrátu Marek Černý. Rekonstruovat se podle něj bude i autobusová zastávka Finanční úřad ve směru na Lazce, kde přibude nový přístřešek a inteligentní označník.

Loni stavbaři při rekonstrukci třídy Svornosti opravili tamní autobusové zastávky v obou směrech. U obou autobusových zastávek instalovali nové přístřešky a zastávku ve směru do centra doplnili o nový informační označník. Úpravy mají za sebou také například autobusové zastávky na Náměstí Hrdinů. „Takových větších akcí děláme ročně několik. Většinou se je snažíme koordinovat s dalšími stavebními pracemi v dané lokalitě, abychom co nejméně omezili provoz,“ uvedla Ferancová.

Na území Olomouce jsou zhruba čtyři stovky zastávek, z toho více než 80 procent je autobusových. Přibližně třetina zastávek MHD má přístřešky, nejméně dvě třetiny z nich lavičky.

Zdroj: ČTK