Díky iniciativě pana Bohumila Pokorného se minulý pátek uskutečnila první beseda.

Pod záštitou ministra dopravy Martina Kupky se na výstavišti v Lysé nad Labem sešli 3. listopadu dopravní experti, manažeři, zástupci veřejné správy ale i studenti dopravních a technických škol k diskusní besedě na téma podoba a role železnice v roce 2035 a 2050. Setkání zorganizoval kromě pana Bohumila Pokorného i bývalý železničář a starosta Lysé nad Labem, pan Karel Otava.

Na jednání aktivně vystoupil víceprezident ŽESNAD.CZ a předseda představenstva ČD Cargo pan Tomáš Tóth, který naprosto pregnantně popsal dnešní stav, upozorníl na vážná rizika nedostatku elektrické energie po roce 2027, pokud budou platit časové rámce prosazované dekarbonizace – a nastínil asi jedinou možnou cestu v dopravě, jak postupovat dál – totiž spolupráci a doplňování funkcí jednotlivých módů dopravy. Zajímavá byla pasáž o nutnosti zachování systému přeprav jednotlivých vozových zásilek , což mimochodem pokládá ČD Cargo v blízké budoucnosti za svojí konkurenční výhodu.

Aktivně se moderované diskuse zúčastnil i výkonný ředitel ŽESNAD.CZ a prezident Svazu dopravy pan Oldřich Sládek , člen představenstva  a náměstek generálního ředitele Českých drah pan Jiří Ješeta nebo později i zástupce Odboru strategie Správy železnic pan Roman Štěrba.

Bohužel, vzhledem k jednání Sněmovny a schvalování novely liniového zákona nakonec pan ministr dopravy ani členové podvýboru pro dopravu nepřijeli.

V rámci doprovodného programu účastníci navštívili mobilní expozici VRT SŽ, Muzeum železniční zabezpečovací techniky, dopravní kancelář ve stanici a modelové kolejiště ve výpravní budově.

Zdroj: ŽESNAD