Hudbou a tradičními místními tanci za účasti vládní delegace přivítali v úterý ve Venezuele první evropskou zaoceánskou loď po 15 letech, na ostrov Margarita přivezla pět stovek turistů, většinou Němců. Informoval o tom server televize Euronews.

Venezuela se už řadu let potýká s ekonomickou i politickou krizí, což se odrazilo i na cestovním ruchu. Tamní autoritářská vláda také už několik let čelí sankcím a diplomatickému ochlazení ze strany USA a evropských zemí. Ty ale od loňska v souvislosti s energetickou krizí a ruskou invazí na Ukrajinu rovněž pomalu mění postoj k venezuelské vládě, napsal dnes deník El País.

„Dnes je pro nás velký den, příjezd této zaoceánské výletní lodi je impulsem pro naši ekonomiku,“ uvedla v úterý Griselda Contrerasová, která má na starost cestovní ruch v regionální vládě venezuelského státu Nueva Esparta, v němž leží ostrov Margarita. Contrerasová příjezd lodi Amadea označila za první vlaštovku a očekává další příliv takových lodí s turisty.

Na lodi plující pod bahamskou vlajkou a provozované německou společností Phoenix Reisen připlulo na Margaritu téměř 500 turistů, mimo jiné ze Španělska, Francie, Německa, Itálie a Švýcarska. Loď vyplula 20. prosince z Francie a karibský itinerář zakončí na Kostarice.

„Máme velkou radost, protože to přijetí bylo neuvěřitelné, hudba, tanec, nikdy jsem takové přivítání nezažil,“ popsal německý turista Jürgen Steinbeck příjezd na venezuelský ostrov.

Venezuelská vláda se nyní snaží, aby zaoceánské výletní lodě mohly přijímat i další přístavy. „Víme, že jsou pro to potřeba některé technické prvky, pracujeme na tom,“ citoval server televize Euronews ministra turistiky Alího Padróna.

Odliv turistů zažívala Venezuela řadu let i kvůli vysoké kriminalitě, ekonomická krize pak stála za chátrající infrastrukturou. Velká část země se v posledních letech potýkala i s výpadky dodávek elektřiny a vody. Venezuelská ekonomika ale pomalu začíná oživovat a další zlepšení přinese zmírnění amerických ropných sankcí, dohodnuté loni v listopadu. Minulý víkend už ve venezuelském státě Zulia americká ropná firma Chevron Corp. naložila na tanker 250.000 barelů ropy, kterou odveze do amerických rafinérií. Jde o první náklad venezuelské ropy určený pro Spojené státy za čtyři roky.

Po téměř desetiletí propadu se nyní pomalu vzpamatovává i venezuelský turistický sektor, loni například obsazenost hotelů činila 40 procent, což je podle deníku El País pozitivní číslo pro zemi, jejíž cestovní ruch byl zdecimovaný. Oživení pomohli loni podle AFP ruští turisté, kteří kvůli sankcím Západu vůči Moskvě za její invazi na Ukrajinu přišli o řadu destinací pro dovolenou.

Zdroj  :ČTK